Do niedawna o owcach wiedziałam niewiele, jedynie tyle, że to właśnie wiosną na szkockich pastwiskach pojawiają się maleńkie baranki, które uwielbiam fotografować! Zobaczcie zdjęcia.
W Szkocji, podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii hodowla owiec jest bardzo popularna. Pastwiska rozciągają się wszędzie, na klifach, przy autostradach, łąkach czy zboczach gór. Gdziekolwiek nie spojrzę widzę w oddali białe punkciki grupowo spacerujące po trawie. O ile do obecności dorosłych owiec już przywykłam, tak maluchy, które właśnie niedawno przyszły na świat powodują, że od razu wyciągam aparat i wyruszam na fotograficzną wycieczkę pełną zachwytów nad maluchami. Nie ma co się dziwić, baranki są cudowne! Zresztą sami zobaczcie.
6 faktów o owcach, o których nie miałeś pojęcia:
1. W Australii żyje sześciokrotnie więcej owiec niż ludzi
W Australii hoduje się ponad 120 milionów owiec, podczas gdy raj zamieszkuje niespełna 23 miliony osób. Podobnie jest w Nowej Zelandii, gdzie na jednego mieszkańca przypada 7 owiec.
2. We krwi owcy występują naturalne przeciwciała.
Obecnie prowadzone są badania, które mają na celu stworzenia leku z krwi owcy, dokładnie z zawartych w niej przeciwciał, które znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych opornych na leczenie antybiotykami.
3. Owce dbają o wały przeciwpowodziowe
Wypasając owce na wałach przeciwpowodziowych dbamy o ih stan techniczny. Zwierzęta, zjadając rosnącą tam roślinność powodują poprawę zwięzłości gleby poprzez udeptywanie podłoża. Dodatkowo przepędzają i odstraszają zwierzęta, które podkopują wały, takie jak nornice i krety.
4. Owca jest naturalną kosiarką
Mało osób wie, że owce w Wielkiej Brytanii dbają o turystykę! Pasąc się hamują rozwój wysokich traw, a co za tym idzie pomagają w utrzymaniu pięknych krajobrazowo miejsc w atrakcyjnym stanie. Wypasanie owiec, obok bycia ogromną atrakcją dla zwiedzających jest przede wszystkim najefektywniejszą metodą zahamowania niekorzystnych zmian przyrodniczych.
5. Młode owce rodzą się jedynie wiosną
Zawsze zastanawiało mnie to, dlaczego maleńki owieczki przychodzą na świat tylko wiosną. Jak się okazało uwarunkowane jest to hormonem – melatoniną, która produkowana jest przez owce w nocy i odgrywa kluczową rolę w procesie rozrodczym owcy. Jesienią, kiedy na dworze szybciej zapada zmrok zwierzęta produkują jej więcej, a co za tym idzie interesują się osobnikami płci przeciwnej. Po jesiennych igraszkach i pięciomiesięcznej ciąży, młode baranki przychodzą na świat wiosną!
6. Naukowcy wyhodowali zielone owce!
Naukowcy wszczepili owcy fluorescencyjne białko meduzy. Zmienia ono odcień skóry owcy na zielony. Czy ma to na celu lepszy ich kamuflaż czy pomoc w rozwoje medycyny tego nie wiem. Nie miałam jeszcze okazję zobaczyć zielonej owcy na żywo.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Szkocji? Zobacz jak piękną plaże znalazłam na samej północy!
Chcesz aby Twoi znajomi również zobaczyli ten artykuł? Udostępnij go na facebooku.
Ja pracuje na farmie od 12 lat i to z owcami to kiedy się urodzom małe to zależy od farmera zgadza się wiosnom ale barany się wypuszcza do panienek .a tak to cały czas som oddzielone
heh nie miałam pojęcia o niektórych faktach z życia tych słodkich zwierzaków. Też uwielbiam owieczki. 🙂
slodkie baranki!