5 miejsc, które warto zobaczyć na wyspie Skye

Wiecie, że w Szkocji jest ponad 800 wysepek? Z czego ponad 100 jest zamieszkanych! Największą i najbardziej popularną z nich jest Isle of Skye. Zerknijcie co zobaczyć na wyspie Skye.

To była moja druga wizyta na Isle of Skye. Pierwszą pamiętam jak przez mgłę, była zima, wiało, padało, było szaro o mglisto – co też miało swój ogromny urok, ale nie zachwyciło mnie. Dojechaliśmy tylko do Portree (stolicy wyspy), które wtedy było opuszczone, ponure i wyludnione. Nie pamiętam nawet czy udało nam się wtedy coś zjeść czy wszystkie knajpy były pozamykane.

Dałam wyspie jeszcze jedną szansę. Tym razem wybrałam się tam początkiem sierpnia, niespełna ponad tydzień. Wyspa wyglądała zupełnie inaczej! Tętniła życiem, była pełna, aż przepełniona ludźmi, którzy nie do końca wiedzieli jak jeździć po wąskich, szkockich dróżkach, co dostarczało nie lada przygód.

Skye to najbardziej znana szkocka wyspa i ma ogromną przewagę nad pozostałymi. Nie trzeba na nią płynąć promem – wybudowano most łączący lądową część Szkocji z wyspą. Zaraz po jego wybudowaniu, czyli w 1995 roku, most był płatny i trwało to aż do 2004. Podobno opłata za przejazd była ogromna, wynosiła tyle ile kosztowało wcześniej przepłynięcie tego samego odcinka promem. Po roku 2004 tą opłatę zniesiono i dziś przejazd przez most jest darmowy. To zdecydowanie ułatwia komunikację i otwiera dostęp do wyspy dla ogromnej ilości turystów. Naprawdę ogromnej, bo takiej ilości zwiedzających w Szkocji nie widziałam dawno! Trudno było znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu nie tylko przy najsłynniejszej destylarni na Skye – Talisker, zamku, ale nawet przy maleńkiej słabo oznaczonej Coral beach.

Most na wyspę Skye

Mimo, że wyspa żyje z turystyki i pełna jest bed&breakfastów i hoteli to w żadnym z nich nie widziałam wolnych miejsc. Wszędzie wisiała informacja o braku dostępnych pokoi, dlatego jeżeli planujecie odwiedzić wyspę latem polecam pomyśleć o zarezerwowaniu noclegu z wyprzedzeniem. Pola campingowe również były pełne.

Isle of Skye to ukochane miejsce dla tych, którzy uwielbiają górskie wędrówki i wspinaczkę. Wyspę odwiedza mnóstwo miłośników gór , którzy całymi dniami spacerują po okolicznych pagórkach. Wcale im się nie dziwię, widoki są niesamowite!

w górach

Wbrew temu, czego się spodziewałam, okazało się, że to właśnie w północnej części wyspy było najmniej ludzi. Trochę to dziwne, ponieważ to właśnie ta część Skye’a wydaje mi się najpiękniejsza. Dokładne relacje ze wszystkich miejsc i oczywiście dużo pięknych zdjęć (!!!) przygotuję dla Was wkrótce, a dziś zapraszam Was na listę miejsc, które warto zobaczyć na wyspie Skye.

Klify na Skye
Widok na północne wybrzeże wyspy

Co zobaczyć na wyspie Skye?

1. Zamek i ogrody Dunvegan (klik)
Zamek Dunvegan

2. The Old Man of Storr
Formacja skalna The Old Man of Storr
3. Destylarnia whisky Talisker
Destylarnia na Skye
Whisky!
4.  Sky Museum of Island Life
Chaty w muzeum życia wyspiarskiego na Skye
5.  Coral Beach
Jedna z niewielu plaż na wyspie

Polecam też przede wszystkim jak najwięcej jeździć po wyspie! To właśnie wtedy odkryjecie swoje ulubione miejsce, znajdziecie rzeczy, o których nie czytaliście w żadnym przewodniku i trasy, które będą zapierać dech w piersiach. Zresztą nie tylko Skye jest taki magiczny, cała północ Szkocji zachwyca <— klik! Pamiętajcie tylko o tym, żeby mieć pełny bak, bo stacji benzynowych jest tam nie wiele.

FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Krem BB – czym się kierować podczas wyboru

Kremy Beauty Blemish, popularnie zwane BB to kosmetyki wielofunkcyjne. Dobrze dobrane zastąpią kilka innych z…

2 tygodnie temu

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

4 miesiące temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

2 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

2 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

2 lata temu

Magiczna Dominikana – odkryj uroki egzotycznego świata Karaibów

Największe atrakcje na Dominikanie znajdują się przede wszystkim w trzech najważniejszych pod względem turystyki regionach: Punta…

2 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.