Categories: GrecjaPodróże

Achillion – Pałac Sisi na Korfu

Pałac Sisi na Korfu znajduje się kilkanaście kilometrów na południe od stolicy wyspy. To jedna z największych, architektonicznych atrakcji wyspy. Chętnie odwiedzany przez turystów – przypomina o historii tego miejsca.

W miejscowości Gastouri znajduje się słynny pałac Achillion. Mało kto zna jednak jego właściwą nazwę, zarówno wśród ludzi lokalnych jak i turystów znany jest jako pałac Sisi na Korfu. To miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, dlatego odwiedzając wyspę w sezonie przygotujcie się na duże tłumy turystów. Jako, że greckie wyspy to w tym roku najchętniej wybierany kierunek wakacyjny przez Polaków, spotkacie tam zapewne wielu rodaków.

Ogrody Pałacu Sissi
Pałac Sissi

Ja Korfu odwiedziłam już ponad dwa lata temu i muszę przyznać, że turystów było wtedy zdecydowanie mniej. Oprócz nas pałac zwiedzało może 5 innych osób.

Pałac został wybudowany w 1890 roku przez Cesarzową Elżbietę, potocznie zwaną Sissi ku pamięci jej tragicznie zmarłego syna, Rudolfa. Pałac był letnią rezydencją Sissi oraz jej rodziny przez kolejne kilka lat. Miejsce to tętniło życiem, zapraszała tutaj nie tylko swoją rodzinę i przyjaciół, ale także wielu artystów, malarzy, muzyków.

Dziedziniec
Pałac Sissi na Korfu
Wnętrze Pałacu

Pałac wybudowany jest w stylu neoklasycznym. Ma trzy piętra. Wysoki parter, gdzie znajdował się ogromny salon, jadalnia, kuchnie oraz dwa piętra z komnatami sypialnymi. Obecnie zwiedzić można tylko fragment pałacu, włącznie z ogromną salą balową znajdującą się na drugim piętrze.

 

Wokół pałacu Sissi znajduje się piękny ogród. Niestety na dzień dzisiejszy jest on mocno zaniedbany, reprezentatywne są tylko jego najbardziej widoczne części. W ogrodzie również znajduje się mnóstwo rzeźb. Wszystkie one związane są z grecką mitologią. Skąd też nazwa tej posiadłości – Achillion – od stojącego w ogrodzie posągu Achillesa przedstawiająca go, w chwili jego śmierci ze strzałą w pięcie, którego twarz przypominała Sissi twarz swojego zmarłego syna Rudolfa.

Posąg umierającego Achillesa
Posągi na dziedzińcu Pałacu z mitilogii greckiej
Widok na wyspę

Po tragicznej śmierci Sissi pałac był opuszczony i zamknięty aż do roku 1907, kiedy to jego właścicielem został niemiecki cesarz Wilhelm Kaizer II. Zakupił go, ponieważ w owym czasie królową Grecji była jego siostra – Zofia, która lato spędzała w posiadłości Mon Repo, również na Korfu. Wilhelm kupuje Achillion aby móc więcej czasu spędzać ze swoją siostrą i jak ona spędza na Korfu każde wakacje aż do I wojny światowej. To on również w ogrodach wokół Pałacu kazał postawić wielki (mający aż 12 metrów wysokości) posąg Achillesa.

Posąg Achillesa
12 metrowy posąg Achillesa

W czasie wojny w pałacu znajdował się szpital wojskowy, podobnie zresztą jak i podczas II wojny światowej. W okresie międzywojennym pałac był porzucony i zamknięty. 13 września 1943 roku Niemcy zbombardowali Korfu niszcząc prawie wszystko, co wcześniej istniało na wyspie. Pałac Sissi został jednak nietknięty właśnie z uwagi na to, że był szpitalem wojskowym dla Niemców.

Po wojnie Pałac został odkupiony przez Państwo greckie, które zorganizowało tutaj, istniejące do dziś, muzeum. Kiedyś, w sali balowej funkcjonowało tu również największe kasyno na wyspie – obecnie przeniesiono je do jednego z hoteli w stolicy.

Obecnie na terenie posiadłości Sissi funkcjonuje muzeum, organizowane są koncerty, wystawy. Istnieje również zorganizowania tutaj uroczystości weselnych, co niejednokrotnie sprawia, że zwiedzając Pałac spotkać można spotkać znane osobistości.

Wnętrza Pałacu

Pałac Sissi to świetna alternatywa dla kolejnego dnia na plaży, zdecydowanie polecam odwiedzić to miejsce i pospacerować po pięknym ogrodzie. To idealne miejsce dla miłośników sztuki, ale uważam, że spodoba się każdemu, kto pałac odwiedzi. To wyjątkowe miejsce z niesamowitą historią!

Pałac Achillion na Korfu

Zwiedzanie ogrodów oraz pałacu kosztuje 8 euro i możliwe jest w godzinach od 8 do 20-tej.

Więcej o miejscach, które warto zobaczyć oraz ranking plaż na Korfu znajdziecie tutaj. 

FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

  • Druga oryginalna rzeźba Umierającego Achillesa autorstwa Ernsta Hertera znajduje się w Polsce w Elblągu przy ulicy Łączności na przeciwko Urzędu Miasta. Achilles to dar ówczesnego niemieckiego ministerstwa kultury i sztuki.

  • Specyficzne miejsce - znaczy się na swój sposób ładne, ale też kiczowate, w końcu nie wszyscy lubią styl Sisi ;) Ale z pewnością warte odwiedzenia, bo jest za nim historia.

    • To tak jak z malarstwem. Nie każdy lubi da Vinci, dla niektórych jest kiczowate... ale chyba wszyscy słyszeli o damie z łasiczką.

  • Piękne miejsce. Aczkolwiek zapowiedź tłumów raczej zniechęciła - poczekam sobie aż wszyscy to zobaczą i znowu będzie można spacerować we względnej samotności :)

  • Za każdym razem kiedy wracam na Korfu odwiedzam ten pałac, może dlatego, że to jeden z niewielu prawdziwych zabytków na wyspie, może z sentymentu. Na pewno jednak warto z powodu widoków, jakie można z niego podziwiać :)

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa - czy daje możliwość konfiguracji menu? Usługi firm cateringu dietetycznego są dla wielu…

2 tygodnie temu

Efekty stosowania odżywek do rzęs

Każda kobieta marzy o tym, by jej rzęsy prezentowały się pięknie i naturalnie. Długie, podkręcone…

2 miesiące temu

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

1 rok temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

3 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

3 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

3 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.