Skip to content
Menu

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu nie jest znaną szkocką atrakcją, głównie ze względu na to, że nie ma wielkiego znaczenia historycznego. Jak więc go znalazłam?

Mimo mojego zamiłowania do szkockich zamków nigdy wcześniej nie słyszałam o Castle Fraser. Ten pięknie zachowany zamek położony jest w Aberdeenshire i wśród Szkotów słynie głównie z urządzanych tam ślubów i innych uroczystości. Jego popularność rośnie jednak wraz z popularnością serialu Outlander, ponieważ to właśnie w tym miejscu kręcona była jedna ze scen przedstawiająca głównych bohaterów galopujących konno z Castle Fraser w tle.

castle fraser szkocja
Tło ujete w serialu Outlander

Muszę przyznać, że popularność serialu Outlander zaskakuje nawet mnie. Sama trafiłam na niego przypadkiem i obejrzałam kilka odcinków, które początkowo bardzo mi się podobały jednak z biegiem czasu wciągały mnie coraz mniej… To, co tak mi się podobało w serialu to fakt, że dzieje się w miejscu, w którym mieszkam. Początkowe odcinki przedstawiają Szkocję w bardzo realny sposób, jednak kolejne pokazują, że serial to tylko serial i z prawdziwą Szkocją ma coraz mniej wspólnego. Mimo to wiem, że serial ma mnóstwo fanek a do głównego bohatera wzdychają nawet Panie po 40-stce.

Skąd o tym wiem? O Castle Fraser dowiedziałam się właśnie od dwóch Pań, którym w zeszłym tygodniu miałam okazję pokazać moją Szkocję. Przyjechały tutaj właśnie z planem zobaczenia miejsc, które znały z serialu. Ten zamek był jednym z nich.

castle fraser szkocja
Zamek Fraser

castle fraser szkocja

castle fraser szkocja
Castle Fraser

Castle Fraser położony jest w miejscowości Kemnay. To niewielka miejscowość we wschodniej Szkocji, położona około 26 km w kierunku zachodnim od Aberdeen. Zamek jest jednym z ciekawszych zabytków w okolicy. Warownia ta wzniesiona została w drugiej połowie XVI wieku na polecenie lorda Michaela Frasera w miejscu starej wieży obserwacyjnej. Swój obecny kształt rezydencja uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy, która przeprowadzona została pod koniec XVIII wieku. Całość otoczona jest malowniczym parkiem krajobrazowym oraz ogrodami. Obecnie zamek stanowi doskonały przykład szkockiej architektury militarnej. Jego wnętrza, które pełniły niegdyś funkcję mieszkalną urządzone zostały bez zbędnego przepychu, najsłynniejszym pomieszczeniem jest  komnata zwana Grand Hall, w której znajdują się XVIII i XIX-wieczne dywany oraz portrety rodzinne Fraserów. Co ważne zwiedzanie wnętrz zamku możliwe jest tylko do 31 października. W sezonie zimowym zamek jest zamknięty.

castle fraser szkocja
Okoliczne krajobrazy

Więcej szkockich zamków wraz z mapą zobaczycie tutaj.

2 komentarze

 1. Milena Szkyrpan
  6 czerwca 2019 @ 23:20

  Wow, bez wahania dopisuje do listy miejsc do odwiedzenia 🙂 Pozdrawiam!

  Reply

 2. Marcin BWZ
  7 kwietnia 2019 @ 02:38

  No proszę, jaka niespodzianka. Ja także wiele nowych rzeczy uczę się od moich czytelników oraz ludzi o tej samej turystycznej pasji. Zamek całkiem przyjemny dla oka, a jest opcja wejść do środka?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.