Skip to content
Menu

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji właśnie dobiegł końca. Zobaczyłam wszystkie miejsca w promieniu stu mil. Zabieram się właśnie za przeglądanie zdjęć, a tymczasem na gorąco zapraszam na podsumowanie!

Dwa dni darmowego zwiedzania zabytków w Szkocji dobiegły końca. O tym co i jak można zobaczyć pisałam Wam tutaj. Ja zwiedziłam wszystkie miejsca, do których można było dojechać przed zmrokiem. Listopad i grudzień to okres, kiedy, tutaj na północy, dzień jest wyjątkowo krótki. Jasno robi się dopiero około 9 rano, a słońce zachodzi już po 15. Do tego niebo jest mocno zachmurzone, tak że promienie słoneczne prawie się przez niego nie przebijają. Szukałam pomysłu na coś, co osłodzi mi ten jesienny czas i poprawi humor. Znalazłam! Pyszne ciasto bananowe (tutaj zdjęcia). Przepis na blogu będzie już jutro.

Wczoraj przejechaliśmy ponad 200 mil odwiedzając zabytkową destylarnie Dallas Dhu Distillery, Katedrę w Elgin wraz ze starym cmentarzem i Duff House – pochodzący z XVIII wieku, jeden z najsłynniejszych budynków w północnej Szkocji.

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Na dziś zostawiłam zamek Urquhart Castle na brzegu Loch Ness i wojskową twierdzę Ford George. To świetnie zachowana XVIII wieczna fortyfikacją artyleryjska.

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Spodziewałam się dużej ilości ludzi we wszystkich z tych miejsc. Rezerwowałam bilety jak najwcześniej, z obawy o to, że na ostatnią chwilę mogą być one niedostępne. Na miejscu jednak okazało się, że w większości miejsc byliśmy jedynymi zwiedzającymi, albo było tylko kilka innych osób. Trochę byłam tym rozczarowana. Wydawało mi się, że skoro jest organizowany taki darmowy weekend to ludzie chętniej wyjdą z domów i odwiedzą miejsca tworzące historię Szkocji. Rzeczywistość jednak okazała się zupełnie inna… a szkoda.

Najbardziej zależało mi na zobaczeniu Urquhart Castle od środka. Wielokrotnie widziałam ruiny tego zamku z zewnątrz. Zabieramy tam wszystkich, którzy przyjeżdżają odwiedzić nas do Szkocji i opowiadamy legendę tego zamku (wkrótce ją tu opiszę), ale nigdy nie byłam wewnątrz. Tak naprawdę, to pierwsze co zrobiłam po znalezieniu informacji o darmowym weekendzie, to było sprawdzenie czy ten zamek jest na liście! Był, zarezerwowałam, a potem przeglądałam co jeszcze można zobaczyć. Nie zawiodłam się! Zamek do zdecydowanie obowiązkowy punkt dla odwiedzających północ Szkocji i Loch Ness. Z racji jego położenia wieje tam bardzo mocny, zimny wiatr – dobrze zabrać ze sobą ciepłe ubrania.

Duff House to piękny, klasyczny budynek, który warto odwiedzić choćby tylko po to, żeby zobaczyć go z zewnątrz. O tym, co kryje w środku napiszę już wkrótce.

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Pozostałe miejsca nie zrobiły już na mnie tak ogromnego wrażenia. Ford George to ogromna twierdza wojskowa, którą warto zobaczyć, ale gdybym była turystką z daleka, która przyjeżdża tylko w to konkretne miejsce byłabym zawiedziona. Drogie bilety, wewnątrz trochę monotematyczne muzeum wojskowe, którego największą atrakcją jest założenie hełmu na głowę i niewiele więcej.

W destylarni obowiązkowa degustacja whisky, a na zakończenie dnia fish & chips!

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Weekend darmowego zwiedzania Szkocji fashionvoyager

Ciekawa jestem czy w Edynburgu i Glasgow weekend darmowego zwiedzania cieszył się większą popularnością niż tutaj na północy Szkocji. Byliście może?

Wybierasz się do Szkocji? Zerknij na listę 10 rzeczy, które musisz zrobić będąc tutaj.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.