Skip to content
Menu

Przeglądając strony z tanimi biletami lotniczymi w poszukiwaniu kolejnej destynacji, przyszło mi do głowy pytanie, dlaczego warto podróżować? Co mi to daje, ile się zmieniło? Zrozumiałam, jak wiele się nauczyłam podróżując. Wiecie co? Podróżowanie to prawdziwa szkoła życia!! 

Ostatnimi czasy szukając inspiracji do nowych wpisów powstają… nowe wpisy 🙂 Przeglądając zdjęcia z wyjazdów, wspominając je i myśląc co z nich wyniosłam znajduje coraz to nowe odpowiedzi na pytanie dlaczego warto podróżować?

dlaczego warto podróżować fashionvoyager
🙂

Uczysz się kierować swoim życiem i tego, że możesz sobie poradzić w każdej sytuacji, bo skoro poradziłam sobie ze znalezieniem hotelu w Turcji czy zjedzeniem czegoś, co nie wiem czym było w Wietnamie i w dodatku nie znając języka to co może mnie zaskoczyć? Coraz bardziej rozumiesz to, że jesteś kowalem własnego losu. Co myślicie kiedy widzicie grupę turystów podążających za przewodnikiem trzymającym kolorową parasolkę w ręce? Ja, za każdym razem, uświadamiam sobie jak to jest nie dla mnie. Wiem, że gdziekolwiek się nie znajdę to nie będę miała problemu ze znalezieniem noclegu, transport jakiś na miejscu musi być a restaurację też znajdę. Takie poczucie daje wiarę we własne siły. Uczysz się radzić sobie w trudnych sytuacjach.

dlaczego warto podróżować fashionvoyager
🙂

Ponieważ dostrzegasz zupełnie inne wzorce. Podróżując po Tajlandii zakochałam się w ich jedzeniu, w Polsce takich knajp jest jak na receptę, podczas gdy na zachodzie azjatyckie jedzenie stało się popularniejsze od lokalnego (czym do końca nie jestem zachwycona, ale tu nie o tym). Gdybym pracowała w gastronomii, to spróbowałabym otworzyć jakąś dobrą tajską knajpę w Polsce, we Wrocławiu. Myślę, że to byłby dobry biznes. To jest efekt podróżowania – widzisz coś za granicą i uświadamiając sobie, że w Twoim kraju tego nie ma, przenosisz to w dane miejsce. +10 do kreatywności 🙂

dlaczego warto podróżować fashionvoyager
🙂

Zrozumiesz, że ludzie wszędzie są tacy sami. Mimo, że zupełnie inaczej się zachowują, wyznają inną religię to czują tak samo, boją się podobnych rzeczy i chcą tego samego.  Uśmiechając się do kogoś złagodzisz napiętą sytuację niezależnie czy będziesz w Azji czy w Europie. Uświadomienie sobie tego pomaga w funkcjonowaniu w nowym miejscu. Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi 🙂

Jedzenie to wspaniałe!!! Tylko ja tak uważam? Dla mnie różnorodność jedzenia na świecie i możliwość odkrycia nowych smaków jest już wystarczającym powodem do podróżowania! Egzotyczne owoce w Tajlandii, smażona szarańcza w Kambodży, świeże kraby na Borneo, ogromne kebaby w Istambule – te doświadczenia smakowe to przygoda sama w sobie!

dlaczego warto podróżować fashionvoyager
passion fruit

Podróże nauczyły mnie doceniać to co mam. Okaleczeni żebracy na ulicach, trwające po kilka godzin przejazdy w korkach samochodowych w Istambule, brak dostępu do wody w Afryce, ogromne upały nie pozwalające oddychać. To wszystko, co widzisz podróżując, pozwala Ci docenić to, co masz i to, w jakich warunkach żyjesz.

Zrozumiałam, że chcieć to móc!!! Nie musisz mieć milionów na koncie żeby podróżować. Ci, co mają  i tak tego raczej nie robią 🙂 Zerknij na blogi podróżnicze, większość z nich opisuje swoje podróże autostopem, śpiąc w motelach czy u ludzi poznanych w necie. Czy źle się z tym czują? Nie!! Zobacz jaki optymizm bije od takich ludzi. Jest im lepiej niż nie jednemu z pełnym kontem, bo się realizują i robią to, co lubią.

dlaczego warto podróżować fashionvoyager
sklep mięsny 🙂 Maroko

Nauczyłam się szacunku i zrozumienia wobec innych kultur. Jesteś gdzieś gościem, powinieneś się dostosować. Jeść, co lokalne, zapoznać się z historią kraju, sytuacją polityczną, zwyczajami panującymi w tym miejscu. To pomaga, zwłaszcza, jeśli nie mieszka się w Polsce. Jeżeli się tego nauczysz, nie będzie dla Ciebie problemem życie w innym miejscu, szybko wsiąkniesz a dane miejsce.

dlaczego warto podróżować fashionvoyager
🙂

Dlaczego jeszcze? W pochmurny jesienny wieczór świetnie ogląda się zdjęcia z tych wszystkich miejsc….

Czytaliście już najczęstsze wymówki jakie słyszę, kiedy proponuję komuś wyjazd? Nie? To klik!

Dlaczego Wy lubicie podróżować i czego Was to nauczyło? Piszcie w komentarzach!!!

 

32 komentarze

 1. Aleksandra
  3 lutego 2016 @ 12:51

  Podróże dają też szersze spojrzenie na życie i rzeczywistość. Z jednej strony doceniam później to co mam, a z drugiej już nie tak łatwo jest mnie czymś zachwycić. Bo włoskie makarony już zawsze najlepiej będą smakować we Włoszech, a skoro widziałam Neuschwanstein to zwykły zameczek juz nie jest tak piękny. Zwiększa się skala doznań. 🙂

  Reply

 2. Bernadetta Miętus
  3 lutego 2016 @ 11:27

  Dodam jeszcze, że dzięki podróżom poszerza się grono znajomych w naszym życiu. Ja osobiście mam kilkoro nowych przyjaciół zagranicznych, co skutkuje pozytywnie tym,że powtarzam regularnie angielski, a powroty do miejsc, w których mieszkają są jeszcze przyjemniejsze, bo nie tylko powraca się do czegoś, ale i do kogoś 🙂 Pozdrawiam, życzę jak najwięcej podróży.

  Reply

 3. Homoturisticus
  23 grudnia 2015 @ 11:59

  Podróże kształcą, jak to mędrcy powiadali 🙂
  Szkoda tylko, że wiele osób tego nie dostrzega, a swoje podróże ograniczają do dwutygodniowego leżenia przy hotelowym basenie z opcją all inclusive.
  Ja dodam, że dzięki podróżom uczę się siebie, poznaję “tę wredną Aśkę”, której na codzień nie znałam. I wiecie co najciekawsze? Ta Aśka z podróży zaczęła pojawiać się w normalnym życiu… i życie stało się jakieś prostsze 🙂

  Reply

  • FashionVoyager
   23 grudnia 2015 @ 15:01

   Haha! W pełni się zgadzam, podróże kształtują charakter:)

   Reply

 4. Wiola Starczewska
  15 listopada 2015 @ 13:34

  Ja dorzucam:
  -będziesz miał przyjaciół w różnych częściach świata
  -nauczysz się języków
  -staniesz się bardziej zorganizowany
  -…oraz cierpliwy
  -już nigdy nie będziesz narzekać na głupoty

  Reply

  • FashionVoyager
   15 listopada 2015 @ 13:45

   O tak, cierpliwości zdecydowanie!

   Reply

 5. Ewa
  23 października 2015 @ 18:03

  Podróżować całkiem samemu … dla mnie nie do końca mądry pomysł, są entuzjaści takich wyjazdów, dopóki wszystko przebiega zgodnie z planem i nic się nie dzieje ( chłopaka Bruna z Indii jeszcze nie znaleźli), owszem są różne rodzaje wyjazdów, nie koniecznie z biura, można bardziej prywatnie i w mniejszym gronie. Warto podrożować, sama podrużuje często i daleko, bo mam taką pracę, ma też za co wyjeżdzać, bo pracuję zagranicą, ale niektórzy z naszych rodaków zwyczajnie nie mogą sobie na to pozwolić, to nie jest wymówka, ale przygnębiająca rzeczywistość.

  Reply

  • ActivProTravel
   5 grudnia 2015 @ 13:41

   “…ale niektórzy z naszych rodaków zwyczajnie nie mogą sobie na to pozwolić, to nie jest wymówka, ale przygnębiająca rzeczywistość.”

   to jest wymówka, lot z modlina do mediolanu 31zl w 1 stronę w promocji tanimi liniami. Każdego na to stać. Tylko trzeba poszukać. Samo się nie znajdzie.

   Jak coś nie idzie po mojej myśli to wtedy włącza mi się +10 do kreatywności i zaczyna się zabawa :). Jest aktywnie, coś się dzieje. Ale kto co lubi, niektórzy wolą większe grupy i kurorty i czują się tam bezpieczniej.
   Wypadki się zdarzają, ale mogą się też zdarzyć jak przechodzisz przez ulicę w warszawie, mamy z domu nie wychodzić?

   Reply

   • FashionVoyager
    5 grudnia 2015 @ 14:18

    Wychodzić jak najczęściej!!! Lot tak… ale pamiętaj, że Mediolan to dość drogie miasto i koszty na miejscu są zupełnie nieadekwatne do ceny lotu. Tego też trzeba być świadomym.

    Reply

 6. Narwany
  21 października 2015 @ 19:46

  Czytałem u Ciebie o wymówkach dotyczących podróżowania i przyznam, że o dziwo z większością się wtedy zgodziłem. Dla mnie podróże są przede wszystkim odskocznią od codzienności a dopiero gdzieś tam na kolejnych miejscahc poznaniem innej kultury, czy ciekawych miejsc. Na spontaniczny wyjazd zagraniczny jeszcze się nie zdecydowałem, ale to większa sprawa, bo chodzi o moją zawziętość dotyczącą bariery językowej. Lubię za to niezaplanowane odwiedzanie różnych ciekawych miejsc w polsce i to obojętnie czy jestem np we Wrocławiu u skręciłem w złą uliczkę, czy chociażby jadąć na rowerze przez las, gdzie wszystkie ścieżki wyglądają podobnie.

  Reply

  • FashionVoyager
   22 października 2015 @ 12:04

   Skoro teraz sprawia Ci przyjemność spacerowanie się, gubienie i odkrywanie nowych miejsc w Polsce to daj sobie kilka lat, a zobaczysz, że problem języka zniknie i będziesz w ten sam sposób gubił się na innym kontynencie poznając go. Ważne, że sprawia Ci to frajdę i chcesz. W końcu się przełamiesz, zarezerwujesz pierwszy bilet zagraniczny i tak pójdzie dalej. Powodzenia!

   Reply

 7. Hai Le
  20 października 2015 @ 18:37

  Bardzo fajny tekst, aż posłałam dalej na moim FB. Jesteś moim podróżniczym guru, odwiedziłaś milion wspaniałych miejsc i bardzo motywujesz, aby jeździć i jeździć.

  Reply

  • FashionVoyager
   20 października 2015 @ 21:37

   Wielki uśmiech pojawia mi się na twarzy, kiedy takie rzeczy czytam 🙂 Dzięki!

   Reply

 8. Wiola Starczewska
  19 października 2015 @ 12:32

  Kiedyś przeczytałam taki tekst: “Podróżując dowiesz się, że tak generalnie to ludzie na całym świecie są dobrzy, tylko Francuzi wszędzie są niemili”:) to ciekawe, bo moją najlepszą koleżanką w podróży po Brazylii była Francuzka.

  Reply

  • FashionVoyager
   19 października 2015 @ 13:56

   Ciekawe stwierdzenie 🙂 Po Brazylii? Które miejsca odwiedziłaś?

   Reply

 9. Jessica
  24 sierpnia 2015 @ 21:21

  Uważam,że masz race w 100%, każdy powinien podróżować i doznawać nowych rzeczy 🙂

  Reply

 10. Monika Dudzik
  14 sierpnia 2015 @ 17:22

  Wspaniale, że masz tak piękną pasję! Ja w swoim życiu nie byłam w wielu miejscach, które bym chciała zobaczyć, ale to się na pewno jeszcze zmieni:)

  Reply

 11. orangenanu
  14 sierpnia 2015 @ 15:55

  Masz rację, m.in. dlatego lubię podróże. Poznaje się życie innych, podziwia inną kulturę, zwyczaje, zachwyca się zabytkami, korzysta się z pogody, otwiera się na świat, na nową wiedzę, która jest bardziej chłonięta zmysłami oczu, węchu i słuchu. Lubię podziwiać style innych krajów, “style” mam na myśli style architektoniczne, style wnętrz, style muzyki, styl ubioru, barwy. 😉 Pozdrawiam
  odrobinaraju.pl

  Reply

 12. Beata
  14 sierpnia 2015 @ 13:52

  Jak najbardziej warto podróżować! Super post!!!
  Pozdrawiam cieplutko 🙂

  Reply

 13. AniaG
  13 sierpnia 2015 @ 14:14

  Podróżowanie to nie jest mój sposób na życie mimo, że uwielbiam jeździć w nowe miejsca. Poza Stanami, nie byłam jeszcze w tak odległych miejscach o których piszesz. Marzy mi się RPA, CUBA i Australia z Tajlandią 🙂

  Reply

  • FashionVoyager
   13 sierpnia 2015 @ 15:36

   Cuba… mi też 🙂

   Reply

 14. Kinga
  12 sierpnia 2015 @ 20:44

  Podróże zdecydowanie kształcą, a każda wyprawa niesie ze sobą niesamowite wspomnienia i bezcenne doświadczenia. Według mnie, z całej wymienionej przez Ciebie listy korzyści płynących z podróżowania, najbardziej istotnym jest szacunek i zrozumienie wobec innych kultur, dzięki czemu wzbogacamy swoją osobowość i nawiązujemy wartościowe relacje międzyludzkie.

  Reply

 15. Olga / Uczę się francuskiego
  10 sierpnia 2015 @ 10:09

  Piękny post!
  Moim zdaniem ciągle niestety pokutuje przekonanie, że aby podróżować, trzeba mieć właśnie te miliony. Ja nie mam stałej pracy, jestem tłumaczką i pracuję na zleceniach (uwierz mi, milionów z tego nie ma), ale to nic! Chociażby w zeszłym roku – byłam w 12 krajach! (Nie licząc Polski i Hiszpanii, w której mieszkam, czyli jeszcze +2!) Można? Można! Kosztowało mnie to milion? Nie. Podróżowanie tak wzbogaca człowieka, lepiej niż szkoła czy książki.. ale to chyba może zrozumieć osoba, która sama podróżuję i lubi.
  Co do wycieczek z przewodnikiem i parasolką.. Kiedyś darzyłam je pogardą. Ale też w miarę jak zwiedzałam i podróżowałam, doszło do mnie, że jest tez typ ludzi, którzy nie chcą się martwić tym szukaniem restauracji czy hotelu (biorąc chociażby Twoje przykłady, ale tak naprawdę “problemy” w podróży mogą być jeszcze większe, anulacje samolotów, itp). I oni sobie jadą z przewodnikiem za rączkę, i fantastycznie, każdy tak jak lubi.
  W ogóle bardzo się cieszę, że odkryłam Twojego bloga 🙂 Pozdrawiam.

  Reply

  • FashionVoyager
   10 sierpnia 2015 @ 10:27

   Miło mi 🙂 Ja też nie zarabiam milionów 🙂 do wyjazdów potrzeba chęci, pieniądze to tylko wymówka!

   Reply

 16. Nohemi
  10 sierpnia 2015 @ 09:42

  Bardzo motywujący post 🙂 Ale takie podróżowanie to nie dla mnie. Ciekawi mnie, jak znajdujesz tanie bilety?

  Reply

  • FashionVoyager
   10 sierpnia 2015 @ 09:53

   Skyscanner, fly4free i wszystkie takie portale 🙂

   Reply

 17. Kasia
  24 lipca 2015 @ 10:41

  Myślę, że podróżowanie to ciągłe odkrywanie siebie i nawet nie zdajemy sobie sprawy ile jesteśmy w stanie zrobic i ile przeciwności pokonać.

  Reply

 18. łukasz kędzierski - podróże i fotografia
  22 lipca 2015 @ 22:14

  Podróżowanie to sposób na życie, to sposób na walkę z szarą rzeczywistością, na to aby każdy dzień był pogodny. Najbardziej lubię wyjeżdżać w tropiki, gdy w Polsce jest zimno, szaro i buro. To ładowanie akumulatorów na kiepskie dni.

  Reply

 19. KasiaN
  22 lipca 2015 @ 06:31

  Zgadzam się w pełni, a od siebie dodam że mnie pewna podróż popchnęła do emigracji. Czasem jest tak pięknie, że zwyczajnie już nie chce nam się wracać do zwykłego życia.

  Reply

  • FashionVoyager
   22 lipca 2015 @ 09:34

   Kasia, które miejsce Cię aż tak zauroczyło, że zostałaś???

   Reply

 20. Domi
  21 lipca 2015 @ 22:23

  Noszę się z takim wpisem :). Beata Pawlikowska w pewnym momencie przestała pisać książko-przewodniki i zaczęła wydawać poradniki z cyklu: “jak żyć”. Cały czas się zastanawiam, jak praktycznie przenieść wszystkie kompetencje, których, chcąc nie chcąc, nabywa się w podróży solo lub po prostu się je ma, a tam – nie tu się ich używa, do życia zawodowego tutaj. Czy to jest w ogóle możliwe? Bo w korporacji na pewno nie…

  Reply

  • FashionVoyager
   22 lipca 2015 @ 09:39

   Mi wyszedł taki post sam z siebie i dardzi jestem z niego dumna! Korporacja nie pozwala na wykorzystanie swoich umiejętności, masz robić to, co inni chcą, niestety. Książka… hm, do tego chyba trzeba dojrzeć! Daj znać jak będzie Twój wpis 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.