Skip to content
Menu

Duff House to wspaniała, monumentalna posiadłość w północno-wschodniej Szkocji. Miejsce to miałam okazję zobaczyć podczas weekendu darmowego zwiedzania Szkocji, okazało się, że budynek skrywa w sobie coś bardzo cennego…

Posiadłość Duff House w małej miejscowości Banff, w Aberdeenshire zaprojektowana została dla szlachcica Williama Duffa przez jednego z największych szkockich architektów swoich czasów, Williama Adama. Jej budowa trwała kilka lat (budynek powstał między 1735 a 1740 rokiem). Duff House został okrzyknięty jednym z najwspanialszych przedstawicieli tzw. domów gregoriańskich. Przez lata zmieniała się jego funkcja – początkowo była to posiadłość szlachecka, ale w ciągu kolejnych wieków mieściły się tam między innymi hotel, sanatorium i więzienie. Od 1995 roku (kiedy to nastąpił kapitalny remont posiadłości) Duff House znajduje się pod opieką National Galleries of Scotland i posiada rangę zabytku sztuki, pełnego wspaniałych rozwiązań architektonicznych i cennego wyposażenia wnętrz. Znajduje się tam muzeum, w którym podziwiać można wiele dzieł sztuki, pamiątek z czasów świetności nieruchomości. Najsłynniejszym i najcenniejszym dziełem jakie możemy zobaczyć w Duff House jest obraz namalowany przez El Greco przedstawiający Świętego Hieronima. Z informacji, które znalazłam na stronie Duff House wynika, że aktualnie obraz nie jest pokazywany zwiedzającym.

Duff House fashionvoyager

Duff House fashionvoyager

Duff House fashionvoyager

Duff House fashionvoyager

Duff House fashionvoyager

Duff House fashionvoyager
St Jerome in Penitence by El Greco

W muzeum znaleźć można również polskie akcenty – choćby napis ,,palenie wzbronione” co świadczy o obecności Polaków na tych terenach podczas drugiej wojny światowej.

St Jerome in Penitence by El Greco

duff house szkocja

duff house szkocja

duff house szkocja

duff house szkocja

Duff House można zwiedzać od kwietnia do października w godzinach 11-17, natomiast od listopada do marca zamykany jest o 16. Cena biletu dla dorosłego to 7 funtów, dla dziecka 4.30.

Obecnie budynek można wynająć w celu urządzenia tam wesela, konferencji, kursu, uroczystego obiadu lub innego ekskluzywnego eventu.

Posiadłość warto odwiedzić także ze względu na piękno okolicy – bratnie miasta Banff i Macduff połączone są ze sobą krótkim mostem. Niestety my zwiedzanie zakończyliśmy po zmroku i jedyne na co mieliśmy ochotę to lokalny fish&chips zjedzony w porcie. Rejony, w których znajduje się Duff House słyną też z akwarium morskiego oraz corocznych regat jachtów z Banff do Stavanger w Norwegii. Będę musiała kiedyś tu wrócić.

duff house szkocja

duff house szkocja

Duff House fashionvoyager

Duff House fashionvoyager

Interesuje Cię zwiedzanie Szkocji to zobacz, które miejsca jeszcze odwiedziłam!

8 komentarzy

 1. Olej
  31 stycznia 2017 @ 21:45

  W okolicach Duff House jest wspaniały park, w którym znajduje się co prawda zdewastowana ale bardzo urokliwa kaplica rodowa włodarzy tamtych terenów i jakże charakterystyczna budowla Szkocji – Ice House. Ponadto całkiem niedaleko jest bardzo urokliwy dosyć wysoki kamienny most, z którego rozciąga się piękny widok na rzekę i lasy. Wieść gminna niesie, że któryś noszących nazwisko Duff kazał zbudować ten most celem romantycznych schadzek…

  Reply

  • FashionVoyager
   31 stycznia 2017 @ 23:13

   Nie wiedziałam o tych miejscach – będę musiała tam wrócić!

   Reply

   • Olej
    1 lutego 2017 @ 13:16

    Koniecznie, naprawdę warto…

    Reply

 2. pat
  25 kwietnia 2016 @ 12:42

  Fish and chips najlepszy 🙂 a Szkocja w tegorocznych planach

  Reply

  • FashionVoyager
   25 kwietnia 2016 @ 12:46

   Ooo! Daj znać jak będziesz w okolicy!

   Reply

 3. Ekomentalnie
  25 kwietnia 2016 @ 09:14

  Bardzo ładne wnętrza pełne sztuki i kuriozalnych obiektów, super.

  Reply

 4. Marcin
  25 kwietnia 2016 @ 09:14

  Prezentuje się extra!

  Reply

 5. Kinga
  24 kwietnia 2016 @ 12:21

  Byłam tam! Jest super:)

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.