Skip to content
Menu

Czy pływający targ w Tajlandii to jedna z tych atrakcji, która powinna być priorytetem na liście rzeczy do zobaczenia w Tajlandii? Moim zdaniem nie, przygotowane wyłącznie dla turystów nie mają już nic wspólnego z tym, jak wyglądały przed laty.

Damnoen Saduak to oddzielona o około półtorej godziny drogi samochodem od Bangkoku wioska, w której znajduje się jeden z najsłynniejszych w Tajlandii pływających marketów (Floating market). Przed laty taki sposób handlu był bardzo popularny, dziś z racji ogromnego rozwoju komunikacji drogowej prawie nie istniejący. Prawie, bo przecież można z tego można zrobić atrakcję turystyczną! Market w Damnoen Saduak funkcjonuje tylko i wyłącznie dzięki odwiedzającym go turystom, żaden Taj zakupów tutaj nie robi. Niestety w całej okolicy bardzo jest to mocno wyczuwalne.

pływający targ w tajlandii fashionvoyager

Na miejsce przyjechaliśmy później niż autobusy z turystami. Dobrze się złożyło, ponieważ mogliśmy obserwować cały spektakl odgrywany dla turystów z boku. Nic tam nie było prawdziwe, wyreżyserowani sprzedawcy na łódkach, którzy pół dnia przysypiali, a budzili się tylko na dźwięk nadjeżdżającego autobusu, restauracje, które otwierane były tylko wtedy, gdy przyjeżdżała grupa turystów. Sprzedawane towary i oczywiście ceny… 10 razy wyższe niż na targu w Bangkoku. Ale co się dziwić, przecież to pływający market!

Jak to wygląda z boku?

Na wąskich kanałach cisną się malutkie, podłużne łódki, w których, jak sardynki w puszce, ściskają się turyści. Na podobnych łódkach, płynących w przeciwnym kierunki siedzą Tajki, które próbują coś tym turystom sprzedać. Miny turystów wskazują, że nie do końca podoba im się to przedstawienie i nie chętnie kupują towary kilka razy droższe niż normalnie.

pływający targ w tajlandii fashionvoyager

Na łódkach w dużej mierze sprzedawane jest lokalne jedzenie. Przyznać im trzeba, że umieszczenie małej kuchni na łodzi robi wrażenie, ale chyba tylko to, bo przyjemność pływania po kanałach jest wątpliwa. Woda w kanałach, po których pływają łódki jest brudna i śmierdząca. Przygotowujące jedzenie Tajki wyrzucają wszystkie odpadki do wody, co w połączeniu z wysoką temperaturą daje okropną woń wody.

pływający targ w tajlandii fashionvoyager

Nie zdecydowałam się na zakupowy rejs po kanałach, obserwacja tego wszystkiego z brzegu wydała mi się bardziej interesująca. Jak się później okazało spora część ludzi pozostaje przy takim zwiedzaniu, stąd na brzegu powstało o wiele więcej sklepów niż na wodzie.
Kupić tutaj można wszystko jednak zdecydowanie polecam uważać na masowo produkowaną chińszczyznę – jest jej tutaj pod dostatkiem.

Około 13 odjeżdża ostatni autobus z turystami, miejsce pustoszeje, a Tajowie udają się na drzemkę. Cały targ zamiera… i tak będzie zapewne aż do jutrzejszej wizyty autokaru pełnego turystów.

pływający targ w tajlandii fashionvoyager

Ruszając dalej odwiedziliśmy jeszcze wioskę słoni, o której przeczytacie tutaj.

Więcej o Tajlandii???

Świątynia tygrysów – Tiger Tample

Kuchnia tajska

Grand Palace Bangkok

Wodospad, nietoperze i most na rzece Kwai

Uliczne jedzenie w Bangkoku

7 komentarzy

 1. Mateusz
  17 listopada 2019 @ 12:35

  Byłem kilka dni temu! Totalna strata czasu i pieniędzy! Ja rozumiem, że tam każdy chce zarobić. Ale ta natrętność była dla mnie totalnie nie do zaakceptowania. Na niektórych stoiskach to wręcz ze łzami w oczach błagano by coś kupić! Pominę już fakt, że za tą wycieczkę skasowano nas tyle, co za żadną inną w Tajlandii, a byłem naprawdę na wielu i to zdecydowanie lepszych, całodniowych wycieczkach, często z wyżywieniem! Zdecydowanie odradzam!

  Reply

 2. Rafal
  28 października 2018 @ 08:11

  Dzis tam bylem z rodzinka i przyjaciolmi.
  Fatalnie ! 3000 bathow zeby poplywac lodeczka wokol taniej chinszczyzny…slaba atrakcja ! Zmarnowana kasa…

  Reply

 3. eV
  21 lutego 2016 @ 20:42

  Btw – podczas czytania czterokrotnie wyświetliła mi się ramka z facebookiem, pomimo że strona jest od dawna polubiona.

  Reply

  • FashionVoyager
   22 lutego 2016 @ 09:33

   Powinna pokazać się raz, sprawdzę to!

   Reply

 4. eV
  21 lutego 2016 @ 20:41

  Bardzo ciekawe. Niestety, turyści dają się łatwo złapać na takie “atrakcje” i potem już mogą tylko udawać, że jest fajnie, ściskając nos i przymrużając oczy. Dlatego takie opisy jak Twój mogą uratować niejedną wycieczkę 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.