Skip to content
Menu

Zimowy wyjazd do Szkocji nie musi być nudny! Mimo, że pogoda wtedy nie zachwyca – słońce wstaje późno, a ciemno robi się już po 15 to te kilka godzin dnia warto aktywnie wykorzystać. Narty w Szkocji to świetny sposób na relaks i jedna z lepszych możliwości zobaczenia szkockich gór!

W Szkocji działa 6 wyciągów. Większość z nich znajduje się w północnej części kraju. Do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych należą Glencoe, Cairngorm, Lecht i wyciąg Nevis Range. Osobiście udało mi się odwiedzić wszystkie cztery wyciągi, które wymieniłam. Oprócz tego na narty w Szkocji można się jeszcze wybrać do Glenshee i Lowther Hills Ski Club. Część z nich ( Cairngorm i Nevis Range) działają cały rok i latem przewożą turystów równie często jak zimą narciarzy.

Mam dla Was krótki opis najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Szkocji.

CairnGorm Mountain

Położony w samym sercu Parku Narodowego Cairngorms, niedaleko Aviemore, który jest ogromnym ośrodkiem sportów zimowych w Szkocji i świetnym miejscem noclegowym. Jedno z najpopularniejszych miejsc na narty w Szkocji, trasy tam określane są jako najtrudniejsze, dostępne dla amatorów w Wielkiej Brytanii. CairnGorm Mountain oferuje szeroką gamę tras zjazdowych. Najdłuższa z nich ma 3,3 km, natomiast łączna długość nartostrad to 30 km. Do dyspozycji narciarzy jest 12 wyciągów – łącznie z kolejką szynową. Kurort ma także w pełni wyposażony snowboard park. W CairnGorm Mountain do dyspozycji narciarzy jest także szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i sklep. Bilet jednodniowy dla dorosłego kosztuje 36 funtów, dla dziecka 22 funty.

narty w szkocji

narty w szkocji

narty w szkocji

Glencoe

Glencoe to jedno z piękniejszych miejsc w Szkocji. Góry, potoki, piękne krajobrazy – to idealne miejsce dla tych, którzy szukają odcięcia od cywilizacji. To najstarszy ośrodek sportów zimowych w Szkocji. Posiada trasy zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Z racji na położenie stoku i ośrodka śnieg utrzymuje się tam aż do kwietnia. Łącznie znajduje się tam siedem wyciągów, dziewiętnaście tras zjazdowych, darmowy tor saneczkowy, wypożyczalnia nart, desek, sprzętu, sanek oraz dwie kawiarnie. Cena dla dorosłego to 30 funtów w weekend oraz 25 w tygodniu, wstęp dla dziecka kosztuje 20 funtów w weekend, 16 w tygodniu.

narty w szkocji

narty w szkocji

Ośrodek narciarski Lecht

Lecht to kolejny ośrodek położony w Parku Narodowym Cairngorms. Dla mnie to najpiękniej położony ośrodek narciarski w Szkocji. Gdy tylko pojawia się śnieg zawsze jest pełen ludzi. Funkcjonuje tam 20 tras zjazdowych i 14 wyciągów.  Bilet dla dorosłego kosztuje 30 funtów, dla dziecka 15.

narty w szkocji

narty w szkocji

Nevis Range

Wyciąg Nevis Range położony jest nieopodal najwyższego szczytu Szkocji. Pokazywałam go już Wam jesienią – tutaj. Nevis Range to ośrodek położony w pobliżu Aonach Mor – szczytu położonego na wysokości 1190 metrów nad poziomem morza – właśnie dzięki temu szczególnemu usytuowaniu z tras zjazdowych można korzystać do późnej wiosny. To miejsce idealne dla początkujących jak również dla zaawansowanych. Jednodniowy bilet dla dorosłego kosztuje 32,50 funta, dla starszych dzieci 20,50, dla tych do lat 6 8 funtów.

narty w szkocji

narty w szkocji

To jak, przekonałam kogoś na zimowy wypad do Szkocji?

5 komentarzy

 1. Izi
  16 kwietnia 2020 @ 11:28

  Wygląda przepięknie! Nie pomyślalam nigdy o Szkocji jako destynacji na narty 🙂
  Dzięki za super wpis 🙂

  Reply

 2. Bilby
  27 marca 2018 @ 21:57

  Pogubiłem sie w ilości tych wyciàgów. Chyba jest ich więcej niż 6. Szkocja to piękna kraina .

  Reply

 3. Camila
  25 lutego 2018 @ 20:29

  Thank you so much Gender Gosposia napisał(a):!!

  Reply

 4. Ilona
  16 lutego 2018 @ 11:30

  Mimo, że stoki wolę podziwiać zza okna gospody/karczmy, to myślę, że tam mogłabym się wybrać 😉

  Reply

 5. Gender Gosposia
  11 lutego 2018 @ 21:00

  Trasy nie wyglądają na tak ostre jak te w Alpach. Gładkie stoki i biel aż po horyzont. W sam raz na snowboard, zabawy z freestylem, albo to co ja nazywam – wożeniem się.
  Miła spokojna trasa i ta panorama. Garbate szczyty białych wzgórz w tle, aż po horyzont.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.