Skip to content
Menu

Maroko to świetny wstęp do Afryki, ma wszystko czego potrzeba- pustynie, ocean, góry, miasta a jednocześnie jest na tyle bezpieczne, że możemy podróżować po nim na własna rękę bez obaw o siebie – o ile oczywiście wiemy jak się zachować. Możemy sami przygotować taki wyjazd, jak?

 

Maroko to kraj muzułmański, powinniśmy to wziąć pod uwagę już na etapie pakowania i zabrać ze sobą długie spodnie, tak aby nie zwracać na siebie uwagi nietypowym strojem jakim są krótkie spodnie czy spódnice (ze specjalną dedydakcją;)). Szczególnie zasada to dotyczy osób, które planują zwiedzić coś więcej niż targ w Marrakechu i Essourie. W miejscach turystycznych bardziej skąpy strój jest dość częsty, ale nadal wzbudza duże zainteresowanie wśród lokalnych mężczyzn:)

Lot zorganizować można samemu, najlepiej wtedy skorzystać z Ryanair’a czy EasyJet’a jednak, przy wylocie z Polski nie obejdzie się bez przesiadki w którymś z europejskich miast np Rzym czy Barcelona, co daje świetną okazję do spędzenia tam dnia lub dwóch! Można też skorzystać z oferty proponowanej przez biuro podróży jednak wtedy w pakiecie dostaniemy zakwaterowanie w hotelu. Jestem zwolennikiem organizowania wszystkiego na własną rękę, dlatego lot rezerwują sama a hotele zazwyczaj już na miejscu, noc lub dwie do przodu. Pozwala to na swobodne podróżowanie w różne miejsca i nocowanie tam, gdzie chcę a nie ciągłe martwienie się o siły na powrót do tego samego hotelu 🙂

Jeżeli chcemy zorganizować taki wyjazd sami najlepiej wynająć samochód na miejscu, na stronie hertza lub innych firm oferujących wynajem aut można to zrobić za około 60zł dziennie, samochód odbieramy na lotnisku i tam go również oddajemy więc oprócz rozwiązanej kwestii poruszania się po kraju nie musimy się także martwić o transport do i z hotelu.
Jazda na miejscu? Zdecydowanie przysparza wielu emocji, trzeba poświęcić chwilę i popatrzeć z boku żeby zrozumieć zasady poruszania się na drodze w danym miejscu i się nie bać!

Moje dwa główne spostrzeżenia jeśli chodzi o jazdę w Maroko to odważnie do przodu i dłoń na klaksonie! 🙂 Rozwijając to jeździmy pewnie, wszelkie zmiany pasu, kierunku etc najlepiej sygnalizować klaksonem, nie zatrzymujemy się i nie wahamy w manewrach na drodze a pieszych nie przepuszczamy na pasach(fajnie,nie?) – oni nawet nie wiedzą po co się zatrzymujesz, przechodzą za przejeżdżającymi samochodami pilnując samych siebie:) oraz uważamy na wszelkiego rodzaju skutery, rowery i motorowery. Chociaż z moich doświadczeń wynika, że są one najbardziej zwrotnymi pojazdami ns tamtejszych drogach i zawsze Cię wyminą. Powyższe wskazówki dotyczą jazdy po mieście, poza nim jazda jest już zupełnie prosta. Powodzenia!!!

Na takich wyjazdach bardzo potrzebny jest internet, daje dostęp do map online, możliwość znalezienia hotelu i stały dostęp do informacji. Ja zawsze kupuję lokalną kartę sim, wkładam w telefon i już, ewentualnie robi to za mnie jakiś mężczyzna:). W Maroko skorzystaliśmy z oferty Meditel, za 40DH (około 20zł) mamy 700mb dziennie przez 7 dni. Według mnie i mojego, dość sporego, użycia sieci w sam raz. Zasięg Meditela jest w porządku, jednak trzeba pamiętać, że przy wjeździe w góry zasięg tracą wszystkie telefony. Ja podczas tego wyjazdu korzystałam z aplikacji maps.me z mapami offline. Poradziła sobie całkiem solidnie tam, gdzie nie było zasięgu. Korzystaliście z niej?
Miejsca, która warto zobaczyć w Maroko już wkrótce!!

maroko pustynia klify agadir
Wydmy w okolicy Agadiru
wielbłąd maroko
Drzemka
przyprawy pamiątki herbaty maroko
Przyprawy, herbaty, cynamon ….
curcuma przyprawy
Curcuma
maroko widoki
Afryka to nie tylko pustynia 🙂

9 komentarzy

  1. Edward Swiniarek
    18 kwietnia 2016 @ 23:40

    Wszystkie uwagi sa podstawa do swobodnego poruszania sie po Maroku. Ja mieszkając w Maroku zawsze miałem mapie przed sobą, sa dokładne. Dodam ze rozkłady jazdy pociągów i autobusów można poprosić w kasach na dworcu sa bezpłatne i w ten sposób można sie tez przemieszczać.

    Reply

    • FashionVoyager
      19 kwietnia 2016 @ 08:22

      Pociągami i autobusami nie miałam okazji tam jeździć, może następnym razem.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.