Skip to content
Menu

To będzie moja druga Wielkanoc w Wielkiej Brytanii. Przygotowując się do Świąt staram się pogodzić tradycje polskie z brytyjskimi, dlatego oprócz koszyczka i święcenia pokarmów będziemy również polować na jajka!

Wielka Brytania stała się drugim domem dla wielu Polaków. Część z nich obowiązkowo na każde święta wraca do kraju i spędza je z najbliższymi. Jednak ogromna część rodaków zostaje tutaj, aby w swoich domach spędzić te kilka, najważniejszych dla katolików dni w roku.

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii ma swoje początki jeszcze przed chrześcijaństwem, a swoją nazwę – Easter –  zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, która była uosobieniem narodzin, płodności i szczęścia. W krajach celtyckich święto to było związane z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny, której symbolem były pojawiające się zające.

W Wielkiej Brytanii świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w piątek (Good Friday) a kończy w poniedziałek (Easter Monday), jednak w przeciwieństwie do polskiej tradycji tutaj w poniedziałek wszystkie sklepy są już otwarte, co więcej trwają wtedy wyprzedaże. Święcenie pokarmów nie jest tutaj znane, w sobotę, w miastach popularne są uliczne festiwale.

Niedziele Brytyjczycy, podobnie jak my, spędzają z rodziną i znajomymi. W tradycyjnych brytyjskich domach nadal popularne jest śniadanie z dużą ilością potraw z jajek. Większość z nich niestety nie celebruje już wielkanocnego śniadania, jeżeli pogoda pozwoli, wybierają się zazwyczaj na rodzinnie pikniki.

Również w Wielkiej Brytanii Wielkanoc kojarzona jest z jajkami. Nie ma jednak tradycji zdobienia ich. Obecnie Święta Wielkanocne na Wyspach Brytyjskich mają bardzo komercyjny charakter, a ich symbolem stały się słodkie jaja z czekolady i zajączek wielkanocny (Easter Bunny). Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia czekoladowe jajka i króliczki pojawiają się w sklepach, dużo przed świętami. Zazwyczaj już w lutym.

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii fashionvoyger

Brytyjskie tradycje wielkanocne to głównie zabawy dla dzieci. Wyróżnić tutaj możemy:

 • Egg hunt –  czyli polowanie na jajka. W niedzielę rano dzieci wyruszają w poszukiwania ukrytych przez rodziców w zakamarkach ogrodu czekoladowych jajek. Wygrywa to z nich, które znajdzie ich najwięcej.
 • Rolling eggs –to po prostu toczenie jaj. Zabawa polega na turlaniu lub kulaniu surowych jajek ze szczytu małej górki. Zabawę wygrywa ten, którego jajko sturla się z górki najszybciej bez potłuczenia skorupki, albo ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.
 • Pace egging – coraz rzadziej spotykane, przed laty popularne w całej Anglii wiejskie sztuki uliczne. Przedstawiały scenę śmierci św. Jerzego z rąk łotra (Old Tosspot), a następnie jego przywrócenie do życia przez wiejskiego medyka.

wielkanoc w wielkiej brytanii fashionvoyager

W Wielki Piątek Brytyjczycy pieką tradycyjne bułeczki drożdżowe z rodzynkami, pomarańczą oraz dużą ilością przypraw korzennych hot cross buns. Bułeczki mają  na sobie tradycyjny krzyż z ciasta.

wielkanoc w wielkiej brytanii fashionvoyager

W niedzielę na obiad podawana jest zazwyczaj pieczona jagnięcina, a na deser pudding w formie tarty z masą podobną do naszego budyniu (custard) posypany rodzynkami. Na podwieczorek z kolei serwuje się tzw. Simnel cake – lekkie ciasto owocowe w polewie marcepanowej. Na brzegach cista umieszczonych jest 12 marcepanowych kulek, które reprezentują 12 apostołów Chrystusa.

wielkanoc w wielkiej brytanii fashionvoyager

wielkanoc w wielkiej brytanii fashionvoyager
Simnel cake

Brytyjczycy bardzo chętnie wysyłają kartki z życzeniami do rodziny i znajomych w tym okresie.

Zerknij również jak wygląda Boże Narodzenie w Wieliej Brytanii.

5 komentarzy

 1. Dietetyka okiem praktyka
  26 października 2016 @ 22:18

  Super 🙂 Bardzo fajnie zdjęcia!

  Reply

 2. Anna - Kobieta Inwestuje
  22 marca 2016 @ 11:44

  Cudowne zdjęcia, aż chciałoby się od razu zjeść:) Mieszkam w Niemczech i też mamy tu szukanie jaj w ogrodzie przez dzieci 🙂
  Staram się moim dzieciom przybliżyć jednak też wiele polskich tradycji światecznych i regularnie na Swieta staramy sie jeździć do Polski, ale uważam, że zgrabne łączenie zwyczajów obu krajów jest dla moich dzieci jedynie wartością dodaną i bardziej otwiera je na świat.

  Reply

  • FashionVoyager
   22 marca 2016 @ 11:54

   Też jestem właśnie za tym, aby łączyć tradycje polski i miejsca, w którym się mieszka

   Reply

 3. Gosia (MyCarlow)
  16 marca 2016 @ 12:58

  Ostatnio zdziwiłam się widząc Easter Crakers w Tesco 🙂 myślałam że na Wyspach mamy tylko Christmas Crakers.

  Reply

  • Dzulia
   12 kwietnia 2022 @ 14:52

   Wszystko ok ale na Simnel cake Brytyjczycy kładą tylko 11 kulek (co można zobaczyć na zdjęciu ciasta) ponieważ nie uznają Judasza ale wszystko inne super kocham Cię za ten post

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.