To będzie moja druga Wielkanoc w Wielkiej Brytanii. Przygotowując się do Świąt staram się pogodzić tradycje polskie z brytyjskimi, dlatego oprócz koszyczka i święcenia pokarmów będziemy również polować na jajka!
Wielka Brytania stała się drugim domem dla wielu Polaków. Część z nich obowiązkowo na każde święta wraca do kraju i spędza je z najbliższymi. Jednak ogromna część rodaków zostaje tutaj, aby w swoich domach spędzić te kilka, najważniejszych dla katolików dni w roku.
Wielkanoc w Wielkiej Brytanii ma swoje początki jeszcze przed chrześcijaństwem, a swoją nazwę – Easter – zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, która była uosobieniem narodzin, płodności i szczęścia. W krajach celtyckich święto to było związane z pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny, której symbolem były pojawiające się zające.
W Wielkiej Brytanii świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w piątek (Good Friday) a kończy w poniedziałek (Easter Monday), jednak w przeciwieństwie do polskiej tradycji tutaj w poniedziałek wszystkie sklepy są już otwarte, co więcej trwają wtedy wyprzedaże. Święcenie pokarmów nie jest tutaj znane, w sobotę, w miastach popularne są uliczne festiwale.
Niedziele Brytyjczycy, podobnie jak my, spędzają z rodziną i znajomymi. W tradycyjnych brytyjskich domach nadal popularne jest śniadanie z dużą ilością potraw z jajek. Większość z nich niestety nie celebruje już wielkanocnego śniadania, jeżeli pogoda pozwoli, wybierają się zazwyczaj na rodzinnie pikniki.
Również w Wielkiej Brytanii Wielkanoc kojarzona jest z jajkami. Nie ma jednak tradycji zdobienia ich. Obecnie Święta Wielkanocne na Wyspach Brytyjskich mają bardzo komercyjny charakter, a ich symbolem stały się słodkie jaja z czekolady i zajączek wielkanocny (Easter Bunny). Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia czekoladowe jajka i króliczki pojawiają się w sklepach, dużo przed świętami. Zazwyczaj już w lutym.
Brytyjskie tradycje wielkanocne to głównie zabawy dla dzieci. Wyróżnić tutaj możemy:
- Egg hunt – czyli polowanie na jajka. W niedzielę rano dzieci wyruszają w poszukiwania ukrytych przez rodziców w zakamarkach ogrodu czekoladowych jajek. Wygrywa to z nich, które znajdzie ich najwięcej.
- Rolling eggs –to po prostu toczenie jaj. Zabawa polega na turlaniu lub kulaniu surowych jajek ze szczytu małej górki. Zabawę wygrywa ten, którego jajko sturla się z górki najszybciej bez potłuczenia skorupki, albo ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.
- Pace egging – coraz rzadziej spotykane, przed laty popularne w całej Anglii wiejskie sztuki uliczne. Przedstawiały scenę śmierci św. Jerzego z rąk łotra (Old Tosspot), a następnie jego przywrócenie do życia przez wiejskiego medyka.
W Wielki Piątek Brytyjczycy pieką tradycyjne bułeczki drożdżowe z rodzynkami, pomarańczą oraz dużą ilością przypraw korzennych hot cross buns. Bułeczki mają na sobie tradycyjny krzyż z ciasta.
W niedzielę na obiad podawana jest zazwyczaj pieczona jagnięcina, a na deser pudding w formie tarty z masą podobną do naszego budyniu (custard) posypany rodzynkami. Na podwieczorek z kolei serwuje się tzw. Simnel cake – lekkie ciasto owocowe w polewie marcepanowej. Na brzegach cista umieszczonych jest 12 marcepanowych kulek, które reprezentują 12 apostołów Chrystusa.

Brytyjczycy bardzo chętnie wysyłają kartki z życzeniami do rodziny i znajomych w tym okresie.
Zerknij również jak wygląda Boże Narodzenie w Wieliej Brytanii.
26 października 2016 @ 22:18
Super 🙂 Bardzo fajnie zdjęcia!
22 marca 2016 @ 11:44
Cudowne zdjęcia, aż chciałoby się od razu zjeść:) Mieszkam w Niemczech i też mamy tu szukanie jaj w ogrodzie przez dzieci 🙂
Staram się moim dzieciom przybliżyć jednak też wiele polskich tradycji światecznych i regularnie na Swieta staramy sie jeździć do Polski, ale uważam, że zgrabne łączenie zwyczajów obu krajów jest dla moich dzieci jedynie wartością dodaną i bardziej otwiera je na świat.
22 marca 2016 @ 11:54
Też jestem właśnie za tym, aby łączyć tradycje polski i miejsca, w którym się mieszka
16 marca 2016 @ 12:58
Ostatnio zdziwiłam się widząc Easter Crakers w Tesco 🙂 myślałam że na Wyspach mamy tylko Christmas Crakers.
12 kwietnia 2022 @ 14:52
Wszystko ok ale na Simnel cake Brytyjczycy kładą tylko 11 kulek (co można zobaczyć na zdjęciu ciasta) ponieważ nie uznają Judasza ale wszystko inne super kocham Cię za ten post