Skip to content
Menu

Czy to, że jestem emigrantką sprawia, że nie mogę być patriotką? Wiele razy słyszałam, że sporo wyjechałam z Polski to nie jestem Polką, nie jestem patriotką. Czy aby na pewno?

Prawie każdy z nas ma w rodzinie lub w gronie znajomych osoby, które z różnych powodów wyjechały zagranicę. Przykładów nie muszę szukać daleko, przecież sama jestem emigrantką, nie mieszkam w Polsce od prawie trzech lat. Nie wyjechałam do pracy, ale do kogoś. Mój wyjazd był trochę inny niż przeciętnego Nowaka do Londynu. Mimo to –  mieszkam poza granicami Polski.

Powody wyjazdów są różne, ale najczęściej jednak spowodowane jest to chęcią ustabilizowania swojej sytuacji finansowej. Pamiętam jak wyjeżdżali pierwsi znajomi czy rodzina. Mówili: „Pojadę na rok, góra dwa. Odkuję się i wrócę. Na pewno wrócę”. Ale rzeczywistość  zweryfikowała te plany. Od ich wyjazdu minęło pięć, dziesięć lat i nie wrócili. Dzisiaj śmiało mówią, że nie wrócą. No, może na emeryturę. Nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie wysokością wynagrodzenia, która nie oszukujmy się, jest tu dużo atrakcyjniejsza, ale zupełnie innym stylem życia, spokojniejszym życiem. To właśnie dlatego sprowadzamy tu swoich najbliższych i zaczynamy nowe życie.

fashionvoyager

Życie w UK jest dużo spokojniejsze, nie wiąże się z ciągłą walką. Możesz tutaj uśmiechnąć się do człowieka mijającego Cię na ulicy, spojrzeć mu w oczy i nie usłyszeć obelgi, ale odwzajemniony uśmiech i pozdrowienie. Podobnie robiąc zakupy. Pamiętam jak w szale przedświątecznych zakupów ponad rok temu ważyłam cukierki w polskim sukermarkecie, a na karku czułam oddech i złość kobiety, która chciała zrobić to samo – pchała się, kipiała złością i niecierpliwością. Taka pierdoła, a pokazała mi jak ludzie i sposób życia jest jednak w tych dwóch miejscach inny.

Wyjeżdżam do Polski często, w ciągu ostatniego roku spędziłam tam około 3 miesięcy, wspólnie z M lub sama. Przyzwyczaiłam się już do uwag (zazwyczaj delikatnie wciśniętych w rozmowę, że ,,przecież nie mieszkam w Polsce to nie znam życia”  i docinek ludzi, przez których przemawia zazdrość. Tylko skoro ludzie tak narzekają na swoje życie i zazdroszczą tego, co mamy poza Polską to dlaczego sami nie wyjadą? Ze strachu?

Godne zarobki nigdy nie będą w  są w stanie zrekompensować tęsknoty za rodziną i ojczyzną. Zawsze będziemy tęsknić za czymś, co zostawiliśmy w Polsce, tak samo jak będąc w Polsce tęsknimy za naszym domem poza nią. W każdym miejscu, w którym spędziliśmy trochę czasu, mamy bliskich ludzi i swoje miejsca zostawiamy kawałek serca. Ludzie wyjeżdżający zagranicę do pracy nie przestają być Polakami. Bywa, że nie ma dnia, by nie myśleli o swoim kraju, o rodzinnym domu i o tych wszystkich, których tam zostawili.

fashionvoyager

fashionvoyager

fashionvoyager

Ktoś kiedyś powiedział, że bez względu na to ile lat spędzimy poza granicami kraju, tak naprawdę nigdy nie będziemy się tam do końca czuli jak u siebie. Możemy tam mieć świetną prace, nowych znajomych, możemy znać każdy kąt miasta, w którym mieszkamy, ale to nigdy nie będzie to. To nigdy nie będzie Polska. I być może dlatego głos emigrantów wyraża często o wiele więcej treści patriotycznych, niż głos Polaków, mieszkających w Polsce. Bo Ci nie wiedzą, co mogą stracić.

 

4 komentarze

 1. Aneta Grenda
  9 maja 2016 @ 07:16

  Jak najbardziej będąc na emigracji można być patriotą. To niczego nie zmienia. Przywiązanie do kraju, pielęgnowanie tradycji i szerzenie polskiej kultury towarzyszy bowiem nam emigrantom niemalże każdego dnia. Nasze serca zawsze są blisko Polski. Zdjęcia przepiękne 🙂 Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknego dnia 🙂

  Reply

 2. lilianna rostocka
  8 maja 2016 @ 22:29

  Emigranci podobnie jak dzieci z domu dziecka,dlatego ja nie wyobrażam sobie,zeby można bylo zapomnieć skąd jestesmy.Jestem dumna z tego,że jestem Polką i zawsze będę wracała do Polski jak do matki,

  Reply

 3. Adriana
  8 maja 2016 @ 21:12

  Jestem obywatelką Uni Europejskiej….. Urodziłam się w Polsce a żyję w UK.
  Zawsze sercem i myślami Jestem tam skąd pochodzę….

  Reply

 4. Przekraczając Granice
  8 maja 2016 @ 18:58

  Pytasz czy będąc emigrantką, nie możesz być patriotką. To Ci którzy odcinają się od emigrantów nie są patriotami, bo odcinają się od części Polskości. Ciekawe, czy Ci krytycy zdają sobie sprawę z tego ilu wybitnych Polaków (na których często się powołują) mieszkało poza granicami naszego kraju. Dla mnie patriotą jest każdy, kto nie wstydzi się tego, że jest Polakiem, każdy kto nie pluje na Polskę i jej obywateli (gdziekolwiek by nie mieszkali).

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.