Skip to content
Menu

Kamieniec Podolski to piękne miejsce przypominające o tym, jaką potęgą była kiedyś Polska. Stary Zamek usytuowany jest w niezwykle malowniczym miejscu – na skalnym cyplu między brzegami rzeki Smotryczy.

Kamieniec Podolski to miejsce, które zainicjowało moją wyprawę na Ukrainę. Wraz ze Lwowem są to dwa miejsca, które każdy Polak odwiedzić musi 🙂 Twierdza w Kamieńcu Podolskim nazywana była Przedmurzem Chrześcijaństwa, to tu zginął Pan Wołodyjowski.

Ja do Kamieńca jechałam samochodem. Ze Lwowa, z kilkoma przystankami zajęło to około 6 godzin. Będąc już na miejscu można dojechać aż pod samą bramę zamkową.  Przejazd przez most oddzielający twierdzę od miasta kosztuje kilka złotych, warto,wjeżdżamy. Auto zostawiamy pod samym zamkiem. Wokoło już wszędzie ogromne mury i baszty. Widok na zamek z tego miejsca jest wspaniały. Zresztą to chyba najlepsze miejsce żeby podziwiać go w pełnej okazałości, podchodząc bliżej nie robi już takiego wrażenia.

kamieniec podolski zamek w kamieńcu fashionvoyager
Widok na twierdzę w Kamieńcu

Żeby wejść na zamek trzeba kupić bilet, kosztował on około 10 zł. Przechodząc przez bramę zamku od razu spotykamy Panią, która proponuje nam przebranie się w różnego rodzaju suknie z czasów, kiedy zamek był w pełnej świetlności  🙂 Można w nich zwiedzać Twierdzę Kamieńca, zrobić kilka zdjęć lub, jeśli ktoś woli, poczuć się jak księżniczka w wieży i czekać aż jakiś książę ją uwolni (na to ostatnie jednak bym nie liczyła 🙂 ) Świetna atrakcja!! Ja zrobiłam sobie kilka zdjęć, a co!

kamieniec podolski zamek w kamieńcu fashionvoyager
Do wyboru, do koloru 🙂
kamieniec podolski zamek w kamieńcu fashionvoyager
Księżniczko, na którym zamku straszysz? 🙂

Zwiedzanie zamku to po prostu krótki spacer po nim, kilka wystaw etnograficznych, wspominanie się po stromych schodach na samą górę baszt i przejście podziemiami. Żaden z obecnych tam przewodników niestety nie zaznacza, że zamek był wybudowany przez Polaków… jakoś tak tą część jego historii przemilczeli. Zamek murowany powstał w XIV wieku. Jego opis możemy znaleźć w Panu Wołodyjowskim:

„… drugiego dnia, również po południu, ujrzeli już wyniosłe skały kamienieckie. Na ich widok, a także na widok baszt i rondeli fortecznych zdobiących szczyty skał wielka otucha wstąpiła im zaraz w serca. Albowiem wydawało się niepodobnym, aby jaka inna ręka prócz boskiej mogła zburzyć to orle gniazdo na szczycie otoczonych pętlicą rzeki wiszarów uwite. Dzień był letni i cudny; wieże kościołów             i cerkwi wyglądające spoza wiszarów świeciły jak olbrzymie świece…”

Spacer po zamku przywołuje u mnie tamte czasy, zastanawiam się jak to było kiedy Polska sięgała tak daleko, kiedy życie wyglądało zupełnie inaczej. Lubię takie miejsca, pozwalają mi na chwilkę wyłączyć teraźniejszość i zastanowić się nad przeszłością.

Kamieniec Podolski zamek w kamieńcu fashionfoyager
Jedna z baszt twierdzy Kamieńca Podolskiego
Kamieniec Podolski zamek w kamieńcu fashionfoyager
Dziedziniec zamku

Spacerując po zamku widać jak silne są jego umocnienia, mury są bardzo grube, wysokie. Twierdzę z trzech stron oblewa rzeka więc była ona praktycznie nie do zdobycia. Zamek posiada swoją studnię (do której oczywiście wrzucać można monety z życzeniem mającym się spełnić), więc też nie był zależny od wody z zewnątrz.

Kamieniec Podolski zamek w kamieńcu fashionfoyager
Twierdza w Kamieńcu Podolskim
Kamieniec Podolski zamek w kamieńcu fashionfoyager
Coś podpisałam….
Kamieniec Podolski zamek w kamieńcu fashionfoyager
Prawie jak u siebie 🙂

Zamek zwiedzaliśmy w pełnym upale. Na zewnątrz było gorącą dlatego spacer wąskimi korytarzami i wspinaczki na najwyższe piętra baszt były bardzo przyjemne. Wewnątrz panował delikatny chłód.

Kamieniec Podolski zamek w kamieńcu fashionfoyager
Ciemne, wąskie korytarze pomiędzy basztami

Po zwiedzeniu zamku pospacerowaliśmy jeszcze po starym rynku miasta. Znajdują się tu stoiska z pamiątkami (tam właśnie zakupiłam mój wianek, który już kilkukrotnie pojawił się na zdjęciach) oraz mini muzeum figur woskowych. Kilka zdjęć i ruszamy dalej!!!

kamieniec podolski zamek w kamiencu fashionvoyager
Przekupił mnie kwiatkiem 🙂
kamieniec podolski zamek w kamiencu fashionvoyager
Znacie go? 🙂

7 komentarzy

 1. ToTemat
  5 lutego 2021 @ 07:42

  Super miejsce do zwiedzenia, nie tylko ciekawa historia jaka dotyczy Polski tam jest ale i ładne krajobrazy. Swoją drogą też jest nie bardzo drogo aby to wszytko zobaczyć tym bardziej warto się tam udać.

  Reply

 2. jerzy Kalinowski
  21 marca 2016 @ 22:40

  Zamek rzeczywiście w bardzo malowniczym miejscu. Zwłaszcza pierwszy plan!

  Reply

  • FashionVoyager
   22 marca 2016 @ 09:33

   Miło mi 🙂

   Reply

 3. Dominika
  24 sierpnia 2015 @ 13:03

  Przepiękny zamek. Marzy mi się tam pojechać! Ale trochę jednak się boję 🙁 Może zbiorę się w sobie i przezwyciężę strach.
  No i jeszcze Fantomasa widziałaś! <3

  Reply

  • FashionVoyager
   24 sierpnia 2015 @ 13:06

   Nie ma czego się bać, ruszaj! Fantomas wręczył mi różę 😀 😀

   Reply

 4. Gender Gosposia
  15 lipca 2015 @ 13:08

  Fantomas Podolski 😉 Kolana zmiękły mi już przy pierwszej panoramie zamku. Baardzo dobre ujęcie. 🙂 No i jak napisane. 🙂 Dziękuję.

  Reply

  • FashionVoyager
   15 lipca 2015 @ 13:22

   Miło mi 🙂 Cieszę się, że się podoba!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.