Skip to content
Menu

Jestem w Tel Avivie, do hotelu dojechaliśmy wynajętym samochodem. Mimo, że samochód wypożyczamy z Hertza to nie obyło się bez prób oszustwa. Stojąc tam naprzeciwko szeroko uśmiechającego się Pana, który próbował zrobić nas w bambuko zdecydowałam, napiszę na co uważać wynajmując samochód.

Zależy mi na tym żeby podczas podróży być niezależnym i zobaczyć jak najwięcej. Nie lubię być zdana na komunikację miejską i to, co proponują lokalne biura podróży dlatego zawsze, jeżeli tylko jest taka możliwość, podczas wyjazdu wynajmuję samochód. Jeździliśmy na własną rękę na Borneo, po Tajlandii, Fuerteventurze, Gambii czy Maroko. Teraz w Izraelu. Samochodem nie jeździliśmy tylko w Wietnamie i Kambodży, ponieważ w pierwszym miejscu wynajęcie jest nie możliwe, a w drugim bardzo drogie. Odkąd mieszkam w Szkocji nie ma dla mnie znaczenia czy kierownica jest po prawej czy lewej stronie samochodu. Po prostu wsiadam i jedziemy! Nie wyobrażam już sobie innego środka lokomocji. Samochód pozwala na zwiedzanie swoim rytmem, odwiedzanie dowolnych miejsc i całkowitą niezależność – przecież można się w nim nawet przespać!

W zależności od miejsca wynajmujemy samochody w dużych sieciówkach lub lokalnych, małych firmach  (tak było na Borneo, gdzie jeździliśmy maleńkim malezyjskim samochodem, który zupełnie nie był przystosowany dla wysokich osób – w lusterkach nie widziałam nic i nie było możliwości ich ustawienia).

Każdemu polecam ten sposób przemieszczania się podczas podróży. Dla mnie jest niezawodny i nie wyobrażam już sobie podróżować inaczej. Odwiedzam miejsca, które chcę, zatrzymuję się tam gdzie chcę i od nikogo nie jestem uzależniona. Idealnie.

Wynajmując samochód musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach i nie dać się złapać na pewne triki, które z uwielbieniem stosują sprzedawcy.

na co uważać wynajmując samochód fashionvoyager

na co uważać wynajmując samochód fashionvoyager

Na co uważać wynajmując samochód?

Przede wszystkim zarezerwuj samochód przed podróżą, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Rezerwując samochód wcześniej przez internet uzyskasz cenę średnio o 30% niższą niż w punkcie sprzedaży na lotnisku. Polecam zerknąć na stronę car rentals. Znajdziemy tam oferty większości firm. Poszukaj tego co się interesuje, nie sugeruj się wyłącznie ceną – warto zwrócić też uwagę na rodzaj samochodu, ubezpieczenie czy dodatkowe wyposażenie.

Dokładnie przeczytaj umowę i warunki wynajmu. Każda z firm ma inne ubezpieczenia, możliwość zmiany rezerwacji. Nigdy nie decyduj się na firmę, która posiada dzienny limit kilometrów czy dolicza dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr. Wyjątkiem są miejsca, które zawsze taką opłatę posiadają (Gambia) – chyba, że w ciągu ostatniego czasu coś się w tym temacie zmieniło. Zorientuj się też jak wygląda sytuacja, kiedy samochód będzie prowadzony przez drugiego kierowcę oraz z góry zdefiniuj opcję płatności za paliwo w przypadku zwrócenia go z pustym bakiem. Decydując się na ubezpieczenie przeglądnij możliwe opcje, często te proponowane przez firmy zewnętrzne są dużo tańsze niż te, które proponuje Ci firma wynajmująca samochód, a zakres ubezpieczenia jest taki sam.

Pamiętaj, że wynajmując samochód musisz mieć przy sobie komplet dokumentów. Paszport, prawo jazdy (do niedawna brytyjskie prawo jazdy składało się z dwóch części, tej drugiej kierowcy często zapominali co wiązało się z dodatkowymi kosztami potwierdzenia ich dokumentu). Przygotuj również kartę kredytową(nie debetową), na której wypożyczalnia zablokuje sobie kwotę depozytu.

na co uważać wynajmując samochód fashionvoyager

Zwróć uwagę na godziny rezerwacji samochodu, ponieważ może się zdarzyć tak, że samochód przepadnie jeśli zjawisz się po niego za późno. Najlepiej zarezerwować go na godzinę po przylocie i oddać około 2 godzin przed wylotem. W większości krajów Europy za samochód klasy economy zapłacisz około 100 zł, poza nią nie powinieneś zapłacić więcej niż 200 zł. Są też miejsca, gdzie ceny są o wiele niższe. Zwróć uwagę też na klasę samochodu. Zakładam, że nie szukasz limuzyn czy samochodów terenowych, więc wystarczy Ci samochód klasy basic lub economy. Ta pierwsza to mały samochód wielkości Nissana micra, druga to auto wielkości seata ibizy. Ceny między jedną, a drugą klasą nie różnią się mocno. Niestety często sprzedawca w miejscu odbioru auta będzie chciał się zrobić w bambuko i po prostu oszukać (tak jak nas wczoraj na lotnisku w Tel Avivie) proponując auto inne niż masz zagwarantowane w umowie, i oczywiście nie zapomni dodać , że za nie wielką opłatą możesz wymienić je na lepsze. Nie zgadzaj się na to. Przysługuje Ci samochód, który masz zarezerwowany, a próby wmówienia Ci, że niestety jest tylko taki to oszustwo. Opcje są dwie. Albo bierzesz ten, który proponują i składasz reklamację do firmy, albo walczysz o swoje. Z doświadczenia wiem, że duże firmy po dobrze napisanej reklamacji i wyjaśnieniu sytuacji zwracają pieniądze i przepraszają.

na co uważać wynajmując samochód fashionvoyager

Trzeba też przemyśleć czy potrzebujecie GPSu z wypożyczalni. To zazwyczaj spory dodatkowy koszt do wynajmu samochodu. My zazwyczaj zabieramy ze sobą swoją nawigację, albo korzystamy z Google map czy aplikacji maps me (działa bez internetu).

Wracając do ubezpieczenia. Musisz przemyśleć jaką opcję potrzebujesz. Jeżeli chcesz być spokojny o wszystko wybierz opcję pełnego ubezpieczenia, ale zarezerwuj ją razem z rezerwacją samochodu, a nie u sprzedawcy przy odbiorze auta. Na miejscu będzie kilka razy droższa. My na pełne ubezpieczenie zdecydowaliśmy się właśnie w Izraelu, ale i tak wybraliśmy opcję, w której my pokrywamy ewentualne koszty, a ubezpieczycielem jest firma zewnętrza, która nam je zwraca. Tak było dużo taniej.

Kiedy już załatwisz wszystkie formalności i dostałeś kluczyki zwróć uwagę na stan samochodu. Sprawdź czy ma tyle paliwa, ile jest w umowie. Oglądnij go ze wszystkich stron i zaznacz wszystkie uszkodzenia. Pamiętaj, zrób to samemu! Nie wierz w to co jest zaznaczone przez pracowników. Ja zawsze jeszcze robię zdjęcia uszkodzeń, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy wykupionej opcji full ubezpieczenia.

Wszystko gotowe? To ruszaj w drogę i korzystaj z możliwości samodzielnego zwiedzania! Ja właśnie wyruszam pojeździć po Tel Avivie!

Chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę rezerwując pokój w hotelu? Zerknij tutaj.

 

6 komentarzy

 1. Edek
  1 listopada 2020 @ 13:24

  Na wypożyczalnie Hertz trzeba uważać, oszukują na potęgę. W Allesunt usiłowali wyłudzić 1000$.

  Reply

 2. Krzysztoff
  27 września 2017 @ 10:48

  Uważam, że wypożyczalnie samochodów za granicą mogą chcieć zarobić na turystach, ale sposobem na bezpieczny najem jest dokładne czytanie regulaminu oraz sprawdzenie umowy. Sam wynajmuję za granicą od lat i nigdy nie “nadziałem” się na oszustwo.

  Reply

 3. LanaS
  19 stycznia 2016 @ 14:35

  Do zwiedzania Krakowa polecam http://www.facar.com.pl/kontakt/ Mój brat nie znosi komunikacji miejskiej, więc od dawna zwiedzając wypożyczamy samochody. Ostatnio był Kraków i Facar się sprawdził.

  Reply

 4. Gender Gosposia
  18 grudnia 2015 @ 12:00

  Jak bym siebie słyszał. Tekst pokażę żonie. Z zaznaczonym ostatnim akapitem. Często puka się w czoło (nie tylko Ona) czemu fociam wszystko co wypożyczam/kupuję. Przezorny to chyba moje drugie imię, bo w podobny do twojego sposob badam wypożyczane sprzęty w tym leżaki plażowe. 🙂

  Reply

  • FashionVoyager
   18 grudnia 2015 @ 16:36

   Na fotografowanie leżaków nie wpadłam:) ale samochód zawsze! Pozdrowienia dla żony!

   Reply

 5. Ania
  17 grudnia 2015 @ 21:45

  Rzeczywiście to cała prawda o wypożyczaniu aut… Tez sie nacielismy raz? Powodzenia!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.