Categories: EuropaUkraina

Park Zofiówka – wielki symbol miłości Potockiego do Zofii

Park Zofiówka to miejsca, któremu warto poświęcić trochę czasu będąc na Ukrainie. To ogromny, piękny park zbudowany przez Stanisława Szczęsnego Potockiego, polskiego polityka, dla swojej żony, Zofii Potockiej w miejscowości Humań.

Park Zofiówka

Park znajduje się w miejscowości Humań, na terytorium Ukrainy. Powstał w roku 1796, ufundowany przez Szczęsnego Potockiego, ówczesnego właściciela miasta. Jest ogromny, zajmuje prawie 180 ha. Aby wejść na teren parku musimy kupić bilet w cenie 30 UHA, czyli na dzień dzisiejszy około 6 zł. Nazwa parku pochodzi od imienia trzeciej żony Potockiego, Zofii, dla której park został zbudowany oraz, która uchodzi za najpiękniejszą kobietę w Europie w tamtych czasach 🙂

Życiorys Zofii Potockiej jest bardzo burzliwy. Została nawet okrzyknięta pierwszą polską celebrytką :))

Stambulska kurtyzana pochodzenia greckiego, według legendy niewolnica sułtana, słynna metresa wielu osobistości, szpieg. Ulubienica europejskich salonów; jedna z najbarwniejszych postaci polskiej historii, do której przeszła jako kobieta słynąca z wyjątkowej urody (La Belle Phanariote), intelektu i licznych romansów. Znana także z przebiegłości i braku skrupułów.

Jak bardzo potrafiła rozkochać w sobie mężczyznę zobaczyć można po tym z jakim rozmachem zbudowany został obiekt. Zofiówka to jeden z największych parków krajobrazowych w Europie, rośnie tutaj ponad 500 gatunków drzew z całego świata, wybudowany został podziemny kanał, którym można było przepłynąć między stawami. W parku znajduje się wiele budynków, rzeźb.

Łódka dla chcących popływać a w tle fontanna żmija
Park Zofiówka – dolny staw
Rzeźba w parku
Park Zofiówka w Humaniu, Ukraina

Spacer po parku to sama przyjemność, piękne widoki, ławeczki, mostki, amfiteatr, brukowane alejki. Można posiedzieć nad jednym ze stawów albo wsłuchiwać się w wodospad je łączący. Chętni mogą popływać gondolą lub statkiem po stawie czy też przejechać się dorożką wokół niego. Zwiedzać park można również jeżdżąc po nim specjalnym autobusem, ale dla mnie traci to swój urok. Park jest tak śliczny, pełen różnych ptaków i kwitnących roślin, że chce się tam zostać na długo.

Aniołki 🙂
Park Zofiówka
Fragment wodospadu
Przejażdżka dorożką po parku dla chętnych 😉
Podziwiając widoki…
Widok na staw i fontannę, Park Zofiówka

 

W parku można znaleźć sporo stoisk z pamiątkami 🙂
popływać rowerkiem wodnym…
albo kupić ręczny wyrób z gliny 🙂
Ja zdecydowałam się na kubek do kawy 🙂

Planowaliśmy szybkie przejście przez park i wyjazd z miasta. Nie udało się, spacer po Zofiówce trwał 4 godziny a ja i tak czułam niedosyt przy wyjściu, nie udało się nam przejść całego parku w tym czasie. Według mojego telefonu przeszłam wtedy prawie 15 km, całkiem sporo 🙂

Park Zofiówka

W parku za dodatkową opłatą można zobaczyć motylarnie oraz wystawę roślin tropikalnych i pająków. Skusiliśmy się na motylarnie, kilka kokonów, 3 żywe motyle, które jeszcze miały połapane skrzydła od łapania oraz świnka morska. Nie warto. Byłam tak zawiedziona ,,motylarnią”, że na drugą wystawę nie chciałam już wchodzić.

Jedyny ocalały motyl w motylarni

Park został skonfiskowany przez cara rosyjskiego Mikołaja I za udział w powstaniu listopadowym Aleksandra Potockiego, syna Szczęsnego i przemianowany na “Carycy Sad”.

Zazdroszczę mieszkańcom miasta, że mają taki park u siebie!!! 🙂 To idealne miejsce na spacery.

Pod tym linkiem możecie poczytać o Lwowie!

FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Efekty stosowania odżywek do rzęs

Każda kobieta marzy o tym, by jej rzęsy prezentowały się pięknie i naturalnie. Długie, podkręcone…

4 dni temu

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

1 rok temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

2 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

2 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

2 lata temu

Magiczna Dominikana – odkryj uroki egzotycznego świata Karaibów

Największe atrakcje na Dominikanie znajdują się przede wszystkim w trzech najważniejszych pod względem turystyki regionach: Punta…

2 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.