Skip to content
Menu

Bez odpowiedniej ilości wody nasz organizm nie potrafi sprawnie funkcjonować. Wiemy to wszyscy a mimo to na śniadanie pijemy małą czarną, popołudniu latte z przyjaciółmi a wieczorem piwo. Dlaczego picie wody jest ważne i co zrobić żeby pić jej więcej?

Cierpną Ci nogi, w ciągu dnia jesteś senny, zmęczona, boli się głowa? Najprawdopodobniej oznacza to, że brakuje Ci wody w organizmie.  Chyba każdy z nas przez to przechodził. ja nadal muszę na siłę przypominać sobie o tym, że pora napić się wody. Nie pomaga mi w tym nawet zainstalowana ostatnio na telefonie aplikacja, która sama, co kilka godzin przypomina mi, że pora na szklankę wody, wyłączam ją 🙂 i robię dalej to, co robiłam zamiast zrobić kilka łyków wody. Od zawsze picie odpowiedniej ilości wody było dla mnie niewykonalne. Dlaczego? Nie wiem. Staram się mieć zawsze butelkę z wodą pod ręką i popijać małymi łykami, ale po całym dniu okazuje się, że z tej butelki nie ubyło nawet połowy…  Ciągle piję jej za mało. Po prostu nie czuję pragnienia. Z tego co widzę wokół nie jestem w tym osamotniona, mimo, że woda to jedna z najważniejszych substancji do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

dlaczego picie wody jest wazne fashionvoyager

dlaczego picie wody jest wazne fashionvoyager

Dlaczego picie wody jest ważne?

→ W ciągu dnia tracimy wodę na wiele sposobów. Tak jak wydalanie jej i pocenie się nie jest niczym zaskakującym tak to, że nawet oddychając w ciągu dnia pozbywamy się około 0,5 litra wody! Wiedzieliście o tym? To sporo, szczególnie kiedy patrzę na tą półlitrową butelkę obok, która wieczorem nadal jest pełna… Utrata wody jest większa jeśli jesteśmy w ruchu (a przecież wszyscy teraz chodzą na siłownię czy basen :P)

→ Zbyt słabe nawodnienie organizmu powoduje utratę elastyczności skóry, nawet najdroższe kremy wtedy nie pomogą. To istotny motywator do picia wody, szczególnie dla Pań 🙂

→ Długotrwały ubytek wody w organizmie zwiększa ryzyko występowania chorób układu moczowego oraz powoduje, że serce musi ciężej pracować.

→ Bez wystarczającej ilości wody mózg nie potrafi funkcjonuje prawidłowo. Może to powodować osłabienie pamięci krótkotrwałej, zawroty głowy, lęk, niepokój, gniew i ogólny zły stan psychiczny.

→ Znaczna utrata wody z organizmu, przede wszystkim z potem, powoduje zmęczenie, zaburzenia koordynacji ruchów oraz kurcze mięśni, w wyniku czego zmniejsza się sprawność fizyczna.

dlaczego picie wody jest wazne fashionvoyager

 

Jaki z tego wniosek? Pijcie wodę! Jak najwięcej i regularnie. Tak wiem, łatwo się o tym mówi, ale rzeczywistość i styl życia to weryfikuje. Co ciekawa nie mam problemu z piciem odpowiedniej ilości wody kiedy jestem poza domem, na wyjazdach. Pewnie dlatego, że tam zawsze jest dużo cieplej i sam mój organizm się jej domaga 🙂 Natomiast w Szkocji, gdzie temperatury nie są najwyższe o piciu wody zapominam i muszę tego bardzo pilnować. Staram się wypracować w sobie pewne nawyki, mianowicie: Co zrobić żeby pić więcej wody

 • jedz jak najwięcej owoców i warzyw. Arbuz, truskawki, pomidory, ogórek, sałata – każde z nich ma co najmniej 90% wody w składzie;
 • jedz jak najwięcej zup, z tego samego powodu – oparte są one na wodzie 🙂
 • miej w domu zgrzewkę wody (na mniej najlepiej działają te małe, półlitrowe butelki) i zabierajcie je ze sobą jak wychodzicie, na spacer, na zakupy, wszędzie! Po chwili zaczną Wam ciążyć i … wypijecie je żeby było lżej! Na mnie to działa 🙂
 • przygotuj sobie wodę z tym co lubisz, cytryna, limonki, miód, mięta. Walory smakowe przy piciu wody też są istotne;
 • pij koktajle i soki, najlepiej zrobione przez siebie! Chcecie przepisy? Zerknijcie tutaj i tutaj też;
 • ustal sobie ilość wody, którą chcesz wypić w ciągu dnia i traktuj to jak wyzwanie! Motywacja do działania jest bardzo ważna 🙂

dlaczego picie wody jest wazne fashionvoyager

Pamiętaj, że ważne jest aby pić wodę często w niewielkich ilościach, nie czekaj do momentu, w którym poczujesz pragnienie, bo wtedy zazwyczaj jest już za późno. Zalecane normy to średnio 2 litry wody na dzień dla kobiet oraz 2,5 litra dla mężczyzn.

 

Macie jakieś swoje sposoby na picie większej ilości wody?

 

Woda kokosowa? Klik.

7 komentarzy

 1. Katsunetka
  27 sierpnia 2015 @ 12:06

  Przyznam, że ostatnio za mało pijam – zwalam na zabieganie. A mój patent te wakacje było stawianie wody przy laptopie i jak wypiłam napełnienie ponownie szklanki. popijałam z nudów.

  Reply

  • FashionVoyager
   27 sierpnia 2015 @ 12:07

   Też staram się tak robić, każdy sposób jest dobry 🙂

   Reply

 2. Dola
  27 sierpnia 2015 @ 11:34

  Od dawna nigdzie nie ruszam się z domu bez wody 🙂

  Reply

 3. Martyna i Paulina Kwiatkowskie
  27 sierpnia 2015 @ 11:31

  To prawda, jak woda zaczyna nam ciążyć potrafimy wypić butelkę w kilka minut 😉

  Reply

 4. Gender Gosposia
  25 sierpnia 2015 @ 06:31

  Spodobało mi się Twoje, kobiece ujęcie tematu. Jest humanistyczne. 🙂

  Reply

  • FashionVoyager
   25 sierpnia 2015 @ 10:32

   Dzięki 🙂 Tak bardzo różni się od męskiego?

   Reply

 5. justa
  24 sierpnia 2015 @ 23:21

  ja najbardziej lubię wodę z ogórka 😀

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.