Skip to content
Menu

Skutery w Azji to najważniejszy i najskuteczniejszy środek lokomocji. W ten właśnie sposób przemieszczają się ludzie w Tajlandii, Wietnamie czy Kambodży. Na pierwszy rzut oka ruch na ulicach azjatyckich miast to totalny chaos – czy jednak tak jest naprawdę?

O ile Tajlandia okazała się bardzo cywilizowanym miejscem biorąc pod uwagę jazdę samochodem, tak w Wietnamie czy Kambodży ruch na ulicach przyprawiał, co najmniej, o ból głowy. Początkowo byłam zawiedziona, że w tych krajach nie możemy wynająć samochodu – przecież zawsze tak robimy i tak podróżuje się nam najlepiej, ale kiedy wyruszyliśmy taksówką z lotniska do hotelu zrozumiałam dlaczego tak jest. Skutery w Azji zdominowały ruch na ulicach!

skutery w Azji fashionvoyager

skutery w Azji fashionvoyager

skutery w Azji fashionvoyager

90% ludzi porusza się tam na skuterkach, których stan określiłabym na ,,średnio dobry”. Pomiędzy nimi manewrują nieliczne samochody czy busiki w podobnym stanie technicznym, jednak dopóki pedał gazu, hamulca i przede wszystkim klakson działa poprawnie pojazdy jeżdżą po drogach. Gdyby nawet coś nagle odmówiło posłuszeństwa to co kilkadziesiąt metrów, zaraz przy drodze znajduje się mechanik, który w oka mgnieniu naprawi usterkę i można jechać dalej. Podobnie sprzedawana jest benzyna, przy drodze w plastykowych butelkach.

Na pierwszy rzut oka stwierdziłam, że cały ruch opiera się na zasadzie: jedź do przodu i nie daj się zabić. Po kilku dniach spędzonych na miejscu potwierdzam, że znajomość tej zasady pozwala na przetrwanie w azjatyckiej skuterowej dżungli, nie tylko kierującym, ale też pieszym. Bardzo istotnym elementem całej tej jazdy jest klakson. Używa się go non stop, sygnalizując wszystkie manewry, ale też jako informację: jadę!

skutery w Azji fashionvoyager

skutery w Azji fashionvoyager

Jazda taksówką z lotniska do hotelu trwała niespełna 15 minut. Było to ciągłe ruszanie, przyspieszanie, gwałtowne hamowanie, ryk klaksonu i tak w kółko. Wrażenia niesamowite, szczególnie biorąc pod uwagę ogromne ilości skuterów wokoło, których kierowcy bez oporów wjeżdżali pod nasz samochód. Zobrazowałam to Wam na filmiku na facebooku – klik! Co sądzicie?

Mimo, że stan dróg zostawiał wiele do życzenia to kierowcy jeżdżą tam szybko i dynamicznie co chwila wpadając w ogromne dziury. To tłumaczy dlaczego samochody są w takim złym stanie. Na drogach nie ma zaznaczonych pasów i teoretycznie powinno jeździć się prawą stroną, teoretycznie. W praktyce jednak wygląda to inaczej. Najważniejsze to jechać do przodu, trąbić i wymijać wszystko, co staje nam na drodze.

Każdy dbający o siebie Azjata podczas jazdy skuterem zakłada na twarz maseczkę. Asfaltowe drogi znajdują się tylko w centrach miast, na obrzeżach i poza nim drogi to ubita ziemia z ogromną ilością dziur, co za tym idzie wszędzie ogromnie się kurzy, do tego spaliny, z wątpliwej jakości paliwa – bez maseczki ciężko!

skutery w Azji fashionvoyager

Na mnie największe wrażenie robi ilość ludzi, którzy potrafią na takim małym skuterku jechać – czteroosobowa rodzina plus zakupy to standard. Do tego na skuterach czy tuk-tukach przewozi się wszystko, różnego rodzaju towary czy nawet zwierzęta. Skutery w Azji dominują!

skutery w Azji fashionvoyager

skutery w Azji fashionvoyager

skutery w Azji fashionvoyager

Wiecie co w tym najbardziej zadziwia? Tam prawie wcale nie ma wypadków! Porysowany samochód to rzadkość. Wszyscy jeżdżą bardzo ostrożnie, mimo, że szybko i dla nas, Europejczyków, totalnie niezrozumiale. Ten brak zasad na drodze jest tylko pozorny i oni naprawdę wiedzą jak jeździć, żeby każdy dojechał do celu.

O nietypowych potrawach w Kambodży przeczytacie tutaj.

 

14 komentarzy

 1. Ewa
  27 lipca 2017 @ 17:39

  Masakra xd Ale tam już lepiej jeździć skuterem niż pchać się samochodem xd

  Reply

 2. Joanna Szreder
  2 października 2016 @ 18:56

  Super zdjęcia 🙂 Bardzo mi się podobają – bardzo fajnie ujęłaś cały ten chaos.
  Nie powiedziałabym jednak, że ilość wypadków jest mała. W prost przeciwnie. Z tym jednak wyjątkiem, że większość ofiar to ludzie z zagranicy. Tajlandia i Wietnam mają największy odsetek śmierci w wypadkach drogowach i bardzo dużo ofiar to turyści. Często są to wypadki wynikające z niezajomości zasad jazdy na drogach w Azji.
  Jednak, pomimo tego, zachęcam do wypożyczenia skutera. Nic nie daje takiej wolności!

  Reply

 3. Przekraczając Granice
  9 czerwca 2016 @ 14:42

  Bardzo ciekawy tekst 🙂 Też jestem pod wrażeniem ilości osób mieszczących się na jednym skuterze.

  Reply

 4. Pozycje Obowiązkowe
  28 kwietnia 2016 @ 12:33

  Och, marzę aby zobaczyć to na żywo. Azja jeszcze przede mną, ale kto wie, może w tym roku? Pozdrawiam!

  Reply

 5. Agata
  28 kwietnia 2016 @ 10:12

  Nieźle tam mają, haha 😀 Ciekawy artykuł 🙂

  Reply

 6. Dawid
  28 kwietnia 2016 @ 09:22

  W tym szaleństwie jest metoda. Po dłuższym pobycie w Azji Południowo-Wschodniej zdajesz sobie sprawę, że to nie do końca zwykły chaos, a taki “chaos kontrolowany”, że to trąbienie nie jest bez sensu, a rządzi się swoimi prawami itd.

  Reply

  • FashionVoyager
   28 kwietnia 2016 @ 09:31

   Podobne wnioski wysunęłam na końcu postu 🙂

   Reply

 7. Magda Baranowska
  28 kwietnia 2016 @ 08:48

  Świetny artykuł 🙂 Najbardziej mi się podobały ostatnie zdjęcia z rodziną na skuterze i świniakiem. Taki mały pojazd, tyle zastosowań 😉

  Reply

 8. Kasia
  28 kwietnia 2016 @ 08:46

  Będąc w Tajlandii i widząc całą rodzinkę na skuterze zastanawiałam się jak oni to robią a o kask tam się w ogóle nie martwią. 🙂

  Reply

 9. justyna
  4 kwietnia 2016 @ 09:22

  O ja! Trochę ten fakt mnie zadziwił!

  Reply

 10. Karolcia
  4 kwietnia 2016 @ 09:08

  Aaaa – sposób jeżdżenia jak w Egipcie – pierwszeństwo ma ten, kto ma głośniejszy klakson. Coś pięknego po prostu 😀

  Reply

 11. Serialowy Guru
  4 kwietnia 2016 @ 09:07

  Naprawdę dobry wpis, właśnie najciekawsze jest to, że pomimo takiego stylu prowadzenia – jeżdżą oni bezpiecznie 🙂
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na seriale!

  Reply

 12. ania
  4 kwietnia 2016 @ 07:54

  usmialam sie!;)

  Reply

  • Emily
   28 kwietnia 2016 @ 09:40

   I dlatego właśnie nie ciagnię mnie w tamte rejony, ale chyba przede wszystkim tłum i brud mnie odstrasza 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.