Categories: Lifestyle

Święta w Polsce czy na emigracji?

Święta to taki okres czasu, kiedy więcej niż zwykle myślimy o bliskich oraz spotykamy się z rodziną. Dla tych, którzy na stałe mieszkają za granicą to czas wspomnień, tęsknot i długich rozmów telefonicznych z rodziną. Gdzie spędzacie święta? W Polsce czy na emigracji?

Od kilku dni jestem w Polsce, łatwo to zauważyć po zdecydowanie mniejszej aktywności na fanpejdżu. Teraz najważniejsze stały się spotkania z rodziną, znajomymi – staram się nadrobić czas kiedy mnie tutaj nie ma. Te dwa tygodnie w kraju to idealny czas na odpoczynek, naładowanie baterii i spędzenie jak największej ilości czasu z bliskimi oraz oczywiście wigilię w rodzinnej atmosferze, a potem powrót do pracy i działania ze zdwojoną siłą.

Boże Narodzenie to dla emigranta taki czas, w którym najwięcej myślimy nie tylko o bliskich pozostawionych w kraju, ale również o samej Polsce. Tęsknimy niezależnie od tego czy poza granicami Polski mieszkamy kilka miesięcy czy kilkanaście lat. W czasie Świąt spędzanych za granicą wracają do nas wspomnienia z dzieciństwa, wspomnienia rodzinnych Wigilii, smaków, zapachów, które sprawiają, że idealizujemy nasz kraj. Wynika to z tęsknoty. Tęsknoty, którą ciężko zrozumieć komuś, kto nigdy nie spędził Świąt z dala od Polski i z dala od rodziny.

Niezależnie od tego czy Boże Narodzenie spędzasz ze swoją rodziną, ze znajomymi, z którymi wynajmujesz mieszkanie, samotnie czy może w pracy, za granicą nigdy nie jest tak samo. Tęsknisz za rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, choinką, ulubioną grzybową czy kotem. Zawsze jest coś, co powoduje, że Święta na emigracji nie są takie same jak w Polsce i nic tego nie zastąpi.

Ja w tym roku Wigilię i Święta spędzę w rodzinnym gronie. Bardzo się z tego cieszę i staram się wykorzystać ten czas jak najlepiej. Choinka już ubrana, jutro chcę odwiedzić ulubiony Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, a w przyszłym tygodniu spacerować będę po rodzinnym mieście w poszukiwaniu ostatnich świątecznych prezentów. Odwiedzamy dziadków, rodziców, rodzeństwo i kuzynów. Korzystam z tego, że jestem tutaj, że mimo braku śniegu i pogody, która jest zdecydowanie bardziej wielkanocna niż bożonarodzeniowa, atmosferę świąt czuć w powietrzu. Będzie polski opłatek, życzenia, 12 potraw, karp, barszcz z uszkami i rozdawanie prezentów. W domu rodziców pachnie już piernikami. Tej atmosfery nie da się przenieść nigdzie indziej. Cieszę się, że te Święta spędzę w Polsce.

O tym jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w UK przeczytacie tutaj.

FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

  • Czasami też mam ochotę uciec od tych wszystkich świątecznych przygotowań jednak po chwili przytomnieje i uświadamiam sobie, że nie wyobrażam sobie świąt poza domem:)

  • Nie wyobrażam sobie świąt poza domem, dla Mnie święta to czas odpoczynku, wytchnienia, refleksji, który spędzam z rodziną i najbliższymi.

  • W Polsce ale nie w domu. W tym roku wybieramy się do Hotelu dana w Szczecinie. Mamy dość trochę tego szału, bieganiny i gotowania i w te święta postanowiliśmy odpocząć. od wszystkiego.

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

3 miesiące temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

2 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

2 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

2 lata temu

Magiczna Dominikana – odkryj uroki egzotycznego świata Karaibów

Największe atrakcje na Dominikanie znajdują się przede wszystkim w trzech najważniejszych pod względem turystyki regionach: Punta…

2 lata temu

Najpiękniejsze plaże północnej Szkocji + mapka

Zauważyliście chyba, że plaże północnej Szkocji to moja obsesja? Tak jak obiecałam przygotowałam dla Was…

2 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.