Categories: EuropaSzkocja

TOP 5 – Najlepsze szkockie whisky

Ponad dwa lata mieszkam w Szkocji, udało mi się w tym czasie spróbować kilkunastu rudych trunków z różnych zakątków Szkocji, więc pora na najlepsze szkockie whisky z wizytą w destylarni w tle!

W weekend odwiedziłam tradycyjną szkocką destylarnię, w której dowiedziałam się wszystkiego na temat produkcji ukochanego przez prawdziwych mężczyzn trunku. Przyznam szczerze, że nie jestem wielką fanką whisky, ale podstawowe przeszkolenie w zakresie sposobu picia, rozróżniania smaków i rozpoznawania nut smakowych w tym alkoholu odbyłam, więc mogę powiedzieć, że dojrzałam do tego, aby co nieco na ten temat napisać.

Zacznijmy od początku. Whisky produkowana jest w Szkocji od zawsze. Pierwsze znane zapiski pochodzą z czasów celtyckich, a nazwa pochodzi od celtyckiego ”uisge beatha” oznaczającego ni mniej ni więcej tylko wodę życia.

Produkcja whisky

Do produkcji złotego napoju używa się tylko trzech składników: jęczmienia, wody i drożdży. Początkowo jęczmień jest słodowany, a następnie dojrzewa około tygodnia, tak aby obecna w jęczmieniu skrobia przekształciła się w cukier, niezbędny w dalszej części produkcji. Następnie, w ogromnych kadziach, słodowany jęczmień mieszany jest z gorącą wodą. Podczas tego procesu cukier rozpuszcza się w wodzie – taki roztwór nazywa się wort (brzeczka). Pozostały po tym procesie jęczmień służy jako pokarm dla bydła. Następny etap to fermentacja. Do roztworu dodawane są drożdże, które w procesie fermentacji doprowadzają do powstania około 8 procentowego alkoholu. Kolejny krok to destylacja, to najbardziej charakterystyczny proces, który zachodzi w specjalnie skonstruowanych miedzianych kadziach przypominających kształtem czajnik. Destylację prowadzi się tak długo, aż zostanie uzyskany odpowiedni poziom alkoholu w roztworze (zazwyczaj około 65-70%). Ostatnim etapem produkcji jest dojrzewanie. Wyprodukowany spirytus pakowany jest w dębowe beczki gdzie, zgodnie ze szkockim prawem, musi przeleżeć co najmniej trzy lata, aby nosić nazwę single malt. Według zasady: im dłużej, tym lepiej.

W zależności od tego, w jakich beczkach leżakuje napój, taki posmak whisky możemy wyczuć. Posmak, inaczej finish jest tym intensywniejszy im dłużej beczka leżakuje.

Kompleks zabudowań destylarni Dallas Dhu. Charakterystyczne zakończenie komina w kształcie pagody.
Barley – jęczmień
Mieszalniki do słodowanego jęczmienia z wodą
Maszyna parowa na niedzielny wypad za miasto 😉
Miedziany alembik o pojemności prawie 3000 galonów
Jeszcze tylko napełnić beczki…
I zostawiamy w spokoju na następne wiele lat.
Zabudowania Dallas Dhu. Widoczne w tle zbiorniki to część systemu chłodzenia destylatu.

Podział whisky obejmuje pięć kategorii, z których najważniejsze i najczęściej spotykane to single malt scotch oraz blended scotch. Ta pierwsza to whisky produkowana w jednej destylarni, przy użyciu tylko jęczmienia, wody i drożdży popularnie zwana ‘jednorodną’. Blend natomiast jest mieszanką single malt’ów i innych dodatków o różnych proporcjach, a ich skład zazwyczaj objęty jest tajemnicą.

Jak pić whisky?

Tak naprawdę nie istnieje jeden, poprawny sposób picia whisky. W Szkocji zazwyczaj pita jest nierozcieńczona w temperaturze pokojowej lub z niewielką ilością wody. Dla porównania w Japonii często spotyka się whisky rozcieńczoną bardzo dużą ilością wody, a w innych krajach azjatyckich z lodem i zimną zieloną herbatą. W Europie zazwyczaj pita jest z coca – colą na co miłośnicy whisky patrzą z oburzeniem.

Przedstawiciel single malt z wysp Orkney. Warto zwiedzić tą destylarnie.
Bardzo ciekawy w smaku blend

TOP 5 szkockich single malt

Dodam, że ranking nie jest stworzony przeze mnie, a przez kogoś kto  whiskey delektuje się już kilkanaście(?) lat.
Miejsce 5
Ardbeg – świetna Islay malt, o mocnym torfowym i zdecydowanym smaku
Miejsce 4
Laphroaig – kolejna wyspowa single malt, szczególnie polecana 15 letnia dojrzewająca w beczkach po sherry – połączenie słodyczy z dymem
Miejsce 3
Balvenie –  przedstawiciel regionu Speyside, znakomita, delikatna i miodowa
Miejsce 2
Macallan – Highland single malt, niektórzy nazywają ją Rolls Royce wśród single malt. Wśród miłośników whisky krąży zdanie ,,Spróbować 50 letniego Macallan’a i umrzeć”
Miejsce 1
Glenmorangie – może być zaskoczeniem, ale podobno to, jaką ekstazę daje finish 18 letniej Madeira/Oloroso nie można  z niczym porównać. Choć nie, 25 letnia Glenmorangie French Burgundy/Bourbon jest podobno najlepsza na świecie.
Czy my dalej rozmawiamy o whisky?
Tutaj więcej o najlepszych whisky świata – Glenmorangie.
Wszystkich, chcących osobiście rozkoszować się smakami whisky, zapraszam do Szkocji. Tutaj, na zachętę, zdjęcia z samej północy oraz relacja ze Światowego Dnia Whisky.
FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

  • kolego o wielu nickach, moglbys mi doradzic dobra, nieteypowa whiskey w rozsadnej cenie. ktora moglabym kupic na prezent? pozdrawiam

  • Mieszkam w Szkocji 10lat....i zrobienie top5 listy jest bardzo nieadekwatne , to tak jak by powiedzieć ze star wars jest najlepsze nie oglądając nigdy np ojca chrzestnego. single maltow wymienić można Killa setek i większość ma cos innego w sobie. Polecam dalej próbować bo to mile lecz kosztowne hobby.

    • Lista jest subiektywna, nie da się zrobić jednej, która trafi w gusta wszystkich. Gusta są różne. Zapraszam do zrobienia swojej, tutaj, komentarzu!

  • A do tego wszystkiego najlepszą jest jedyna lowlands, Auchentoshan, i nie musi być stary, Three Wood to jedna z najcudowniejszych jakie piłem. A gdzie Bowmore? 15 letnia Darkest, tak torfowa, że aż gęsta... Tymi łychami wystarczy się szczachąć dla ekstazy, nie trzeba pić...

    • To coś dla mnie, bo zdecydowanie bardziej lubię je wąchać niż pić. To subiektywny ranking, chętnie poznam inne whisky, które warto spróbować!

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa - czy daje możliwość konfiguracji menu? Usługi firm cateringu dietetycznego są dla wielu…

1 miesiąc temu

Efekty stosowania odżywek do rzęs

Każda kobieta marzy o tym, by jej rzęsy prezentowały się pięknie i naturalnie. Długie, podkręcone…

2 miesiące temu

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

1 rok temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

3 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

3 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

3 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.