Skip to content
Menu

O wirusie Zika jeszcze pół roku temu nie wiedział prawie nikt. Wirus w zastraszającym tempie rozprzestrzenia się po krajach Ameryki Południowej. Przenoszony przez komary wirus jest bardzo niebezpieczny dla ciężarnych kobiet, powoduje on wady genetyczne w rozwoju płodu. Czy w takim razie wyjeżdżać do Ameryki Południowej?

Wirus Zika to flawiwirus przenoszony przez komary Aeges aegypti. Ten rodzaj komara przenosi również chorobę denga oraz wirusy gorączki chikungunya, z punktu widzenia podróżnika istotne jest, ze ten gatunek komara występuje w obu Amerykach oraz Afryce. Około 80% osób zarażonych wirusem Zika nie wykazuje żadnych objawów choroby, natomiast o ile już choroba wystąpi przypomina bardziej objawy gorączki z bólami stawów, wysypką plamistą i zapaleniem spojówek. Zazwyczaj choroba trwa parę dni, do tygodnia.

Występowanie wirusa

Obecnie potwierdzono występowanie i zakażenie wirusem  w krajach:

 • Ameryka Południowa – Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Paragwaj, Surinam i Wenezuela
 • Wyspy Pacyfiku –  Samoa Amerykańskie, Samoa, Tonga
 • Meksyk
 • Ameryka Środkowa – Kostaryka, Salwador, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Panama
 • Karaiby – Barbados, Curaçao, Dominikana, Gwadelupa, Haiti, Jamajka, Martynika, Portoryko, amerykańskie Wyspy Dziewicze i Saint Martin
 • Republika Zielonego Przylądka
co wiemy o wirusie zika fashionvoyager
Ryzyko wystąpienia wirusa Zika na świecie
Ryzyko dla kobiety ciężarnej i dla płodu

Ryzyko dla ciężarnych związane z zakażeniem wirusem Zika nie jest jeszcze dobrze poznane, a mówimy tu o stanie na początek 2016 roku. Prawdopodobnie kobieta wirusem Zika może się zarazić w każdym trymestrze ciąży. Nie ma obecnie powodów przypuszczać, że ciężarne są bardziej podatne na tą chorobę. To, co jest do tej pory udowodnione to przekazywanie wirusa od ciężarnej do płodu, a w konsekwencji wystąpienie u płodu wad genetycznych w tym mikrocefalii. Wszystkie konsekwencje zakażenia tym wirusem nie są jeszcze dostatecznie poznane, ale te które już znamy każą nam mocno zastanowić się nad podróżami w niektóre rejony Afryki lub Ameryk, szczególnie jeśli jesteśmy w ciąży, albo w najbliższym czasie ją planujemy. I uwaga, dotyczy to zarówno podróżniczek, jak i podróżników, ale o tym za chwile.

 

Leczenie

Na dzień dzisiejszy nie istnieje szczepionka lub farmaceutyk, który miałby udowodnione działanie prewencyjne przeciwko zarażeniu wirusem Zika. Obecnie WHO i amerykańska CDC zalecają jedynie unikanie miejsc gdzie stwierdzono występowanie wirusa Zika przez kobiety ciężarne. 

Jeśli musisz tam jechać, a jesteś w ciąży zaleca się :

 • ubierać koszule z długim rękawem i długie spodnie
 • używać EPA repelentów czyli odstraszaczy komarów
 • zakładać ubrania nasączone permetryną (wszystkie szanujące się armie wyposażają w takie swoich żołnierzy w tropikach)
 • zabezpieczać pomieszczenia do spania przeciw komarom
 • uważa sie, że bezpieczne jest używanie przez ciężarne repelentów zawierających DEEt, pikardyne albo IR3535

Leczenie kobiet już zarażonych obejmuje podawanie płynów, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz częstą kontrole ultrasonograficzną płodu, a szczególnie pomiary anatomiczne głowy.

Mikrocefalia czyli małogłowie jest powiązana z zakażeniem wirusem Zika, najlepiej poznana obecnie w Brazylii. Mikrocefalia jest ciężka wadą występującą z upośledzeniem intelektualnym, a później psychomotorycznym.

Co wiemy o wirusie zika fashionvoyager

To, czego jeszcze nie wiemy

Badania nad wirusem trwają pełną parą i co chwilę dowiadujemy się nowych szczegółów. Do najważniejszych należy to, że znane są przypadki przeniesienia wirusa poprzez transfuzję krwi, oraz, co wydaje się być szczególnie niepokojące, drogą płciową. Obecnie znane są trzy przypadki zakażenia kobiety gdzie źródłem zakażenia był chory mężczyzna. Rekomendacja CDC jest rygorystyczna, mężczyzna, który jest lub był narażony na ugryzienia komarów w rejonach aktywnego występowania wirusa Zika powinien zaprzestać kontaktów seksualnych ze swoją ciężarna partnerką.

Czy w takim razie wyjeżdżać do Ameryki Południowej?

Każdy wyjazd niesie za sobą ryzyko zachorowania na jedną z występujących lokalnie chorób. Chcąc podróżować nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka zakażenia czy to wirusem Zika czy malarią w Afryce. Musimy jednak pamiętać o profilaktyce. Pamiętajmy o niezbędnych szczepieniach, środkach odstraszających komary, odpowiednim ubiorze czy unikaniu kontaktu ran czy skaleczeń z ziemią czy wodą z rzek i jezior.

Naciskając tutaj przeczytacie o moich planach związanych z wyjazdem do Ameryki Południowej.

3 komentarze

 1. Kaśka - Poligon Domowy
  11 lutego 2016 @ 15:30

  okropne! nie wiedziałam…
  teraz te wszystkie wirusy rozwijają sie tak szybko. i uodparniają…

  Reply

 2. Ekomentalnie
  11 lutego 2016 @ 13:44

  Nie wiem, czy to potwierdzona informacja, ale słyszałam, że także niemowlęta ukąszone przez zarażonego komara są narażone na powikłania. Brzmi naprawdę groźnie, dobrze, że o tym piszesz.

  Reply

 3. Anszpi Pisze
  11 lutego 2016 @ 13:26

  Dobrze znać te informacje 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.