Skip to content
Menu

Zamek Eilean Donan to jeden z najpiękniejszych, a co za tym idzie najbardziej znanych szkockich zamków. Twierdza zbudowana jest na wyspie, na jeziorze Loch Duich, a z lądem łączy ją kamienny most.

Zamek Eilan Donan znajduje się w północno – zachodniej Szkocji, obok miejscowości Dornie, dosłownie kilkanaście mil od mostu, który łączy lądową część Szkocji z wyspą Skye. Tak też właśnie tam trafiłam. Wracając ze Skye’a do Inverness mam do wyboru dwie trasy. Szybszą, która obok zamku nie prowadzi i tą dłuższą, podczas której mijamy zamek Eilean Donan. Chcieliśmy oczywiście wrócić tą szybszą, na szczęście nie jest ona oznaczona zbyt dobrze i trafiliśmy do zamku.

Zamek Eilean Donan szkocja blog
Zamek Eilean Donan

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog
Widok na zamek z kamiennego mostku

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Po całym dniu na Skye byłam już zmęczona i tak naprawdę jedyne czego chciałam to dotrzeć już do swojego łóżka. Aż do momentu kiedy w oddali zobaczyłam ten właśnie zamek. Ta budowla robi niesamowite wrażenie! Dotarliśmy tam, kiedy zapadał już zmrok więc tak naprawdę z każdą minutą było coraz ciemniej. Szybko wzięłam aparat w rękę i ruszyliśmy zrobić kilka zdjęć.

Zamek Eilean Donan to raj dla fotografów! Pięknie podświetlony zamek z kamiennym mostkiem i lustrzanym odbiciem w jeziorze na tle gór to jedno z najpiękniejszych miejsc do sfotografowania. Wcale się nie dziwię, że zamek ten określany jest najczęściej fotografowanym zamkiem świata! Mimo późnej pory wokół zamku było mnóstwo osób, w tym również wiele osób, które cierpliwie fotografowały go ze statywu.

Zamek Eilean Donan szkocja blog
Zamek na wyspie

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog
Z lustrzanym odbiciem w jeziorze

Niestety, z racji na późną porę odwiedzin, nie udało nam się zwiedzić zamku w środku. Gdybyście planowali jego zwiedzanie to jest ono możliwe od marca do listopada w godzinach od 10 do 18. Cena biletu dla dorosłego to 6 funtów. Jeżeli udało Wam się go zobaczyć wewnątrz dajcie znać czy warto wybrać się tam jeszcze raz.

Zamek Eilean Donan został wybudowany w 1220 roku z polecenia szkockiego króla Aleksandra II. Według legend był schronieniem dla Roberta Bruce’a, który uciekał przed angielskim wojskiem. W kwietniu 1719 roku zamek okupowany był przez hiszpańskie wojska z zamiarem wzniecenia kolejnego powstania Jakobitów. W maju tego samego roku odbiły go, a następnie zniszczyły trzy fregaty Królewskiej Marynarki Wojennej. Ruiny zamku stały na wyspie nienaruszone przez ponad 200 kolejnych lat, aż do początku XX wieku, kiedy to zdecydowano się go odbudować i w roku 1932 udostępnić zwiedzającym.

Zamek wiele razy służył jako plener filmowy. Kręcony był tu między innymi Nieśmiertelny, Świat to za mało (jeden z serii o Jamesie Bondzie) czy film Elżbieta: Złoty Wiek.

Zamek Eilean Castle robi niesamowite wrażenie.Jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w Szkocji. Przyciąga masę turystów, fotografów i miłośników fortyfikacji – nawet po godzinach zwiedzania. Podobno najładniejsze jego fotografie są te robione po zmroku. Mimo, że w rzeczywistości jest mniejszy niż wydaje się być oglądając go wcześniej na zdjęciach czy pocztówkach to nadal jego położenie i malownicze tło sprawia, że zachwyca każdego. Sama, mimo późnej pory, całego dnia zwiedzania i zmęczenia spędziłam tam mnóstwo czasu fotografując go z każdej możliwej strony.

Ciekawe jest również to, że mimo iż w godzinach wieczornych nie ma możliwości zwiedzenia zamku wewnątrz, to wejście na kamienny most i wokół zamku jest otwarte – można spacerować tam do woli.

Zamek Eilean Donan szkocja blog
po zmroku…

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog
na wyspie

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Zamek Eilean Donan szkocja blog

Jeżeli pododają Ci się szkockie zamki to koniecznie musisz zobaczyć Dunottar Castle – zamek na skale.

10 komentarzy

 1. Bogusława
  30 września 2019 @ 08:27

  Hej. Dziękuję Ci za piękne zdjęcia.Kocham to miejsce. Uważam, że jest to najpiękniejszy zamek z tych w Szkocji, Anglii i chyba na świecie. Nigdzie nie czułam takiego podmuchu przeszłości, która mieszała się z teraźniejszością. Położenie, jak wspominasz jest niesamowite, ponieważ jest to samotna niemalże budowla pośród gór, na jeziorze, wśród dzikiej Szkocji. Środek jest również zachwycający. Tam- jakby wciąż istniało życie z tamtych lat. Na stołach stoją wypełnione jedzeniem talerze, jakby dopiero co podano do stołu, kuchnia jest pełna wszelakich dóbr, które się suszą nad rozpalonym piecem. Wewnątrz krzątają się służący ubrani, jak wyobrażam sobie, byli ubrani w czasach, kiedy zamek był zamieszkany przez swoich ówczesnych właścicieli. Zamek jest istotnie malutki, ale dla mnie jest cudem świata.
  Dziękuję Ci za wspomnienie.
  Acha, nie wiem, czy dalej tam jest tak, jak opisałam, ponieważ zamek ten odwiedziłam w 18 lat temu:):)

  Reply

 2. Maciej
  22 września 2016 @ 10:54

  Czy w tym zamku lub okolicy jest jakaś restauracja lub bar, czy tylko można go zwiedzać?

  Reply

  • FashionVoyager
   22 września 2016 @ 11:21

   Byłam już po godzinach otwarcia, wewnątrz jest sklepik z pamiątkami na pewno i wydaje mi się też, że mini restauracja z herbatą, kawą i kanapkami.

   Reply

 3. Catherine The Brave
  13 września 2016 @ 12:14

  6 funtów to całkiem niezła cena za zwiedzanie! To chyba najbardziej fotografowany szkocki zamek. Mam pytanie co do samej Skye – jak zwiedzanie Skye wygląda finansowo? Jak najłatwiej się dostać? Wiem, że do Inverness można dotrzeć tanio Megabusem z Edynburga albo Glasgow, ale już późniejsze zwiedzanie Skye? Planuję, ale z moim polskim budżetem niestety 🙂 Pozdrawiam!

  Reply

  • FashionVoyager
   13 września 2016 @ 12:40

   Właśnie przygotowuję wpis o Skye praktycznie i tam kilka wskazówek, bo zwiedzanie UK niestety jest drogie, ale są na to sposoby 🙂 Na Skye najlepiej potem pociągiem, autobusy z Inverness również jeżdżą, ale tak naprawdę najlepiej poszukać taniej oferty i za 20f na dzień wynająć auto, bo wtedy niczego nie pominiesz. Kiedy planujesz odwiedzić Szkocję? Ja na Skye jeszcze chcę wrócić, więc można to połączyć i pojechać razem:)

   Reply

 4. Kat Nems
  5 września 2016 @ 19:19

  Ela, zdjęcia przecudne!
  To zachodzące słońce tak oświetla zamek? Czy jakieś sztuczne oświetlenie??
  Nie moge oderwac oczu, miejsce idealne na romantyzcny wypad:))

  Reply

  • FashionVoyager
   5 września 2016 @ 19:43

   Zachodzące słońce plus doświetlenie zamku, dlatego nawet nocą wygląda pięknie!

   Reply

 5. Robert
  23 sierpnia 2016 @ 18:25

  według mnie Eilean Donan wygląda niesamowicie z zewnątrz i na pewno warto go zobaczyć “na żywo”.
  Co do zwiedzania go w środku… czy ja wiem…
  Raczej nie wracałbym specjalnie po to by go zwiedzić. Choć pewnie jeszcze nie raz będę chciał go zobaczyć z zewnątrz. Najlepiej o różnych porach dnia i roku.

  Reply

  • FashionVoyager
   24 sierpnia 2016 @ 10:06

   Będę chciała ta wrócić jesienią, a co do środka mam podobne zdanie… zazwyczaj zamki wewnątrz mnie rozczarowują.

   Reply

   • Robert
    24 sierpnia 2016 @ 18:14

    Właściwie jak człowiek zobaczył 3-5 zamków od środka, to kolejny nie wnosi już zbyt dużo nowego. Oczywiście wystawy w Stirling czy wnętrza i zbiory Blair czy Glamis są warte zobaczenia – ale zwykle gdy jest możliwość zwiedzania tylko ogrodów to wybieramy właśnie tę opcję…
    Ale każdy Szkocki zamek jest warty zobaczenia z zewnątrz! 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.