Zamek na skale – Dunnottar Castle

Szkocja słynie z zamków i wiatru! Dlatego w majowy weekend wyruszyliśmy zobaczyć słynny zamek na skale. Ruiny XV-wiecznego zamku zbudowanego na klifie robią niesamowite wrażenie! Sami zobaczcie.

Dunnottar Castle to jeden z najpiękniej położonych zamków w Szkocji. Zamek znajduje się w północno-wschodniej Szkocji nad Morzem Północnym, niedaleko miejscowości Stoneheaven. Dojeżdżając na miejsce mijamy kilkudziesięciometrowe klify. To właśnie na najwyższym z nich oraz tym najmocniej wysuniętym w Morze stoi zamek na skale. Ruiny, które możemy oglądać pochodzą z XV i XVI wieku, jednak wcześniej, w tym samym miejscu znajdowała się osada piktyjska.

Spacer po okolicznych klifach pozwala zobaczyć zamek w pełnej okazałości. Moim zdaniem to właśnie stąd prezentuje się najlepiej.

Wstęp na zamek kosztuje 6 funtów. W sezonie otwarty jest do 18.00, a ostatni zwiedzający mogą wejść 30 minut wcześniej. Zimą zamek otwarty jest do zachodu słońca. Możemy pospacerować między ruinami, zwiedzić pozostałe pomieszczenia zamku czy wspiąć się na wieżę. To właśnie ona jest tutaj chyba największą atrakcją. Widok jaki rozpościera się z okien robi niesamowite wrażenie. Klify, morze i latające ptaki. Gdyby nie bardzo silny wiatr, który przeszywa do szpiku kości mogłabym spędzić cały dzień siedząc na skalnej ławeczce przy oknie i podziwiać widok z okien wieży.

Zamek ten był domem rodziny Keith, a podczas Szkockich Wojen o Niepodległość to właśnie w nim ukrywane były Szkockie Insygnia Koronacyjne (korona królewska, miecz i berło), które aktualnie znajdują się na zamku w Edynburgu. Zamek na skale był ostatnim niezdobytym zamkiem Szkocji. O sile tego zamku stanowiło zapewne jego położenie. Budowla wybudowana jest na wysokim klifie, nad brzegiem morza. Była nie do zdobycia zarówno od strony lądu, jak i wody. Do zamku prowadziły jedynie dwie wąskie ścieżki, które obserwowane przez broniących twierdzę wojowników były nie do przejścia.

Według legend po zmroku na zamku można spotkać zjawy – spaceruje tam duch rudej kobiety odzianej w zieloną sukienkę, ale także wojownik czy pies myśliwski.

W tylnej części stróżówki zamku znajduje się wykuta w skale jama nosząca nazwę „jaskini lwa”. Nazwa nie wzięła się znikąd. Rzeczywiście przez jakiś czas przetrzymywano w niej króla zwierząt, który był ulubieńcem hrabiego Marischal. Lwa zabito jednak z rozkazu jego żony, której przeszkadzało (szczególnie w nocy) porykiwanie dzikiego zwierza… Podobno jego miejsce zajął niedźwiedź.

Wiecie, że to właśnie na tym zamku kręcony był Hamlet, gdzie w główną rolę wcielił się Mel Gibson?

Widziałeś już zamek nad Loch Ness?

Podoba Ci się to miejsce? Podziel się nim ze znajomymi!

FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

  • Wspomniany Hamlet z Gibsonem był realizowany w Blackness Castle niedaleko Bo'ness...a może nie tylko tam? Tego nie wiedzą najstarsi górale :)

  • Oj piękne położenie tego zamku :) szkoda, że tak niewiele z niego zostało..

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Krem BB – czym się kierować podczas wyboru

Kremy Beauty Blemish, popularnie zwane BB to kosmetyki wielofunkcyjne. Dobrze dobrane zastąpią kilka innych z…

1 miesiąc temu

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

5 miesięcy temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

2 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

2 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

2 lata temu

Magiczna Dominikana – odkryj uroki egzotycznego świata Karaibów

Największe atrakcje na Dominikanie znajdują się przede wszystkim w trzech najważniejszych pod względem turystyki regionach: Punta…

2 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.