Skip to content
Menu

Zwierzęta na Borneo przyciągają na wyspę ogromne ilości ludzi. Każdy chce zobaczyć żyjące tu orangutany, nosacze, makaki, tukany czy ogromne jaszczury. Nie mówiąc już o popływaniu wśród maleńkich kolorowych rybek i oglądaniu raf koralowych.

Nigdy nie ukrywałam, że Borneo chciałam odwiedzić właśnie z powodu ogromnej ilości zwierzaków, które żyją tylko i wyłącznie tutaj, a co więcej można je podejrzeć w ich naturalnym środowisku. Borneo to jeden z najbogatszych ekosystemów na świecie, w którym żyje, podobnie jak na Madagaskarze, wiele endemicznych dla tej wyspy gatunków. Niestety również tutaj ingerencja człowieka w naturę jest ogromna i zamiast dżungli na wyspie dominują plantacje palmy olejowej.

Oglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku sprawia mi ogromną frajdę i odwiedzanie miejsc, w których jest to możliwe niejako stało się celem naszych podróży samo w sobie. Nic więc dziwnego, że będąc na Borneo musieliśmy zobaczyć orangutany!

zwierzęta na borneo fashionvoyager

Udaliśmy się do prowincji Tuaran, istnieje tutaj jeden z kilku ośrodków rehabilitacyjnych dla orangutanów, w którym zwierzaki uczą się ponownego życia na wolności, tak aby w przyszłości móc wrócić do dżungli. Na Borneo istnieje kilka takich miejsc, często odwiedzane jest również Centrum Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh w Sarawaku. Właśnie w takich ośrodkach, raz dziennie, grupa ludzi z przewodnikiem wybiera się w głąb dżungli aby nakarmić te rude zwierzaki. Zwierzęta żyją tu swobodnie na przestrzeni rezerwatu i zwabiane przez przewodnika jedzeniem wychodzą poczęstować się smakołykami i pokazać ludziom. Co ważne, zwierzaki przyjść mogą, ale nie muszą, więc zdarza się czasami, że ludzi z tego miejsca wracają bez możliwości zobaczenia orangutanów. W takich miejscach żyją zazwyczaj młode osobniki, które chętnie się bawią, skaczą po gałęziach i podjadają owoce. Oglądanie tych zwierzaków, zarówno tutaj, jak i wcześniej w zoo, pokazuje jak blisko są z nami spokrewnieni, jak podobne są ich ruchy, gesty, miny, zachowania do naszych. To jakby oglądać siebie w krzywym zwierciadle. Nic dziwnego, że zwierzęta te zostały nazwane ludźmi lasu. Niestety (dla nich samych) małe orangutany były tak mocno przyzwyczajone do obecności ludzi, że chciały zejść, pobyć wśród nas, dotknąć. Pracownik ośrodka wielokrotnie musiał wkładać je na drzewa, tak aby nie podchodziły do ludzi. Zastanawia mnie tylko czy tak mocno przyzwyczajone zwierze do ludzi jest jeszcze w stanie żyć na wolności? Wrażenia po takich kilkunastominutowym spotkaniu z tymi zwierzakami są niesamowite!!!

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

orangutan fashionvoyager

Nosacze są uważane za jedną z najbrzydszych małp jakie żyją na świecie. Zwierzaki te, zupełnie przeciwnie do orangutanów są zupełnie nieporadne. To endemiczny gatunek na Borneo i małpy te są dość powszechne na całej wyspie. Przesiadują głównie w wysokich partiach drzew. Ich nazwa pochodzi od ogromnego nosa w kształcie ogórka, który u dorosłych samców może mieć 10 cm długości. Niestety gatunek zagrożony jest wyginięciem. Najłatwiej zaobserwować je w Parku Narodowym Baku.

nosacze borneo fashionvoyager

nosacze fashionvoyager

Makaki to najpopularniejszy gatunek małp. Spotykane często na ulicach miast, w okolicy ośrodków turystycznych czy w ruinach świątyń. Uchodzą za złośliwe. Pewnie dlatego, że nie mają żadnych oporów przed zerwaniem ludziom okularów przeciwsłonecznych z twarzy, wyszarpaniem jedzenia z ręki czy nawet poczęstowaniem się z talerza. Mimo to są urocze! Warany to ogromne jaszczury, które łatwo spotkać na wyspie. Chętnie wygrzewają się na słońcu przy plażach. Borneo słynie również z tukanów, których niestety nie udało mi się zobaczyć.

makaki borneo fashionvoyager

makaki borneo fashionvoyager

makaki borneo fashionvoyager

warany borneo fashionvoyager

warany borneo fashionvoyager

warany borneo fashionvoyager

To, co pod wodą jest równie ciekawe jak to, co na lądzie! Nurkowanie na Borneo i okolicznych maleńkich wyspach jest podobno jednym z najpiękniejszych! Ogromne żółwie, rekiny, kolorowe rybki… Obiecałam sobie, że wrócę tutaj zobaczyć to wszystko spod wody! Odwiedziliśmy jednak podwodne zoo – akwarium, gdzie udało nam się zobaczyć choć część z morskich zwierząt.

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

zwierzęta na borneo fashionvoyager

Zwierzęta na Borneo robią niesamowite wrażenie, właśnie o tej wyspie powstał pierwszy wpis na blogu! Znajdziecie go klikając tu.

Wszystkich, którzy lubią owoce morza zapraszam tutaj – nie pożałujecie!

3 komentarze

 1. Paul
  16 marca 2016 @ 13:19

  Wow, co za egzotyka!

  Reply

 2. Katarzyna Wójcik- Respendowicz
  24 lutego 2016 @ 12:21

  Świetne zdjęcia;)

  Reply

  • FashionVoyager
   24 lutego 2016 @ 12:25

   Dzięki!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.