Zwierzęta w Szkocji: Jeleń szlachetny (galeria zdjęć)

Nikt kto mnie odwiedza nie pyta o zwierzęta w Szkocji. Whisky, zamki, góry, jeziora – z tym głównie kojarzona jest Szkocja. Żyje tu też mnóstwo zwierząt. Można zobaczyć nie tylko ogromne stada jeleni, ale foki, delfiny, borsuki czy kolorowe ptaki.

Każdy, kto pomieszkał w Szkocji wie, że jadąc nocą przez góry trzeba przede wszystkim uważać na jelenie. Nie raz zdarzyło mi się mijać takiego stojącego na poboczu drogi czy nawet na samej jej środku patrzącego wprost na mnie. Jest ich tutaj tak dużo, że spotkać je można wszędzie. Olbrzymie obszary górzystych i trawiastych terenów, brak drapieżników oraz łagodny dla nich klimat sprawiają, że zwierzaki te mają tutaj świetne warunki do życia. Ich populacja rośnie tak szybko, że organizowane są regularne polowania, aby nie pozwolić im na zbyt szybki przyrost liczebności.

Chyba najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że zwierzęta w Szkocji obserwujemy na wolności. Nie potrzebujemy do tego ani specjalnych miejsc, ani sprzętów. Po prostu wystarczy pojechać w góry aby zobaczyć jelenie lub, tak jak udało mi się tej zimy, białego królika (klik). Można też wybrać się w podróż wzdłuż jednej z zatok i oglądać foki czy różnorakie ptaki. Jeżeli będziecie mieć trochę szczęście to są też takie miejsca, w których zobaczyć możecie delfiny. Raz, podczas niedzielnego spaceru po jednej z plaż udało mi się je zobaczyć właśnie kiedy wypływały grupą z zatoki. Niesamowite!

W Szkocji występuje kilka gatunków jeleni. Najpopularniejsze są rdzenny jeleń szlachetny oraz sprowadzony tutaj przez brytyjczyków w XIX wieku azjatycki jeleń sika. Niestety podobno ekspansja tego drugiego jest tak silna, że krzyżując się z tym pierwszym może doprowadzić do całkowitego wyginięcia gatunku.

Jeżeli będziecie w Szkocji to polecam Wam wyprawę w góry trasą Invenress –  Fort William czy w okolice Glen Coe, przecież nie często macie okazję stanąć oko w oko z jeleniem?

Planujesz odwiedzić Szkocję lub chcesz zobaczyć więcej zdjęć z tej magicznej krainy zerknij tutaj. Polecam!

FashionVoyager

Leave a Comment

View Comments

Share
Published by
FashionVoyager

Recent Posts

Dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa - czy daje możliwość konfiguracji menu? Usługi firm cateringu dietetycznego są dla wielu…

2 tygodnie temu

Efekty stosowania odżywek do rzęs

Każda kobieta marzy o tym, by jej rzęsy prezentowały się pięknie i naturalnie. Długie, podkręcone…

2 miesiące temu

Wracam!

Wczoraj chcąc zrobić przelew do Polski otworzyłam swojego bloga żeby odnaleźć tekst o tym, z…

1 rok temu

Plaża w Nairn – świetne miejsce na spacer

Plaża w Nairn należy do jednych z największych i najdłuższych w północnej Szkocji. Podzielone portem…

3 lata temu

Szkockie góry najpiękniejsze są jesienią!

Gdzie najlepiej udać się mając gorszy dzień? W góry, szkockie góry! Zapierające dech w piersiach…

3 lata temu

Castle Fraser Szkocja i popularność Outlander’a

Castle Fraser to niewielki, ale świetnie zachowany zamek w północno-wschodniej Szkocji. Mimo swojego majestatycznego wyglądu…

3 lata temu

Ta strona używa ciasteczka.